2017-03-28

Stambulo išpažintis: atviras turkės interviu

Kelionių istorijos
Pažintinės kelionės
Kelionių patarimai
Visos tinklaraščio kategorijos
Šiandien mus į avantiūrą kviečia neaprėpiamas ir didingas Stambulas. Miestas apipintas ne tik išpuoselėtomis vertybėmis, kultūriniais elementais, bet ir legendomis. Turbūt niekas apie Stambulą nepapasakotų taip atvirai ir išsamiai, kaip tai gali padaryti patys vietiniai gyventojai.

Ir šį kartą mūsų kelionė bus neįprasta. Kitokį Stambulą pažinti mums padės turizmo vadybos studentė ir Turkijos pilietė Ecem Topal! Jūsų žiniai, Ecem beveik visą savo laiką praleidžia Stambule – didžiausiame Turkijos mieste. Ecem (liet. Edžam) juokauja, jog pažinti miestą prireiktų kone viso gyvenimo, bet jį pamilti užtenka ir akimirkos! Pokalbis prasidėjo Lietuvoje, kuomet mergina buvo atvykusi atostogų. Vėliau, prisėdome pasikalbėti laiškais.

Atostogos-Turkijoje_Stambulas

Mes mylime keliautojus. Ištarkite merhaba (liet. labas) ir galbūt net pakviesime vakarienės

Ecem, paklausta apie tai, ką vietiniai mano apie mieste šurmuliuojančias turistų grupes, pirmiausia užsimena – nemalonių žmonių čia yra kaip ir visur. Ji atvira – būtų neteisinga manyti, kad turkai vien tik maloniai sutinka atvykėlius, ypač tuos, kurie nusprendžia studijuoti jų universitetuose ir be jokių apribojimų (net su tam tikrai palengvinimais!) konkuruoja dėl laisvų vietų mokymosi įstaigose. Tačiau visgi, jeigu esate keliautojas, jums visuomet bus suteikta reikalinga pagalba ir būsite apdovanotas šypsenomis. Besiruošiantiems vykti į Turkiją ir Stambulą, Ecem rekomenduoja išmokti bent kelias frazes jų gimtąja kalba. Jie ypatingai vertina savo kultūrą, tad jeigu jūs prabilsite turkiškai – jus apgaubs pagarba ir meile.

Stambulas_pažintinės-kelionės

Stambule jūsų nesmerks už atvirumą – trumpą suknelę ar per trumpus šortus. Bet visuomet būkite atsargūs

Mūsų pašnekovė patikina, kad vykstant į Stambulą nebūtina į lagaminą prisikrauti vien tik plačių, uždarų rūbų ar įvairaus tipo skarų, tačiau norint išvengti nesusipratimų, būtina į kelioninį krepšį įsimesti saikingą kuklumą: „Vengti pernelyg didelio atvirumo derėtų dėl savo saugumo. Stambule, beje, kaip turbūt ir daugelyje kitų pasaulio šalių, kišenvagiai tyko naujų aukų. Keliautojai jiems pats geriausias grobis! Atvykėlius atskirti labai paprasta net dėl elgsenos. Galiu tik nuraminti, kad tokių situacijų dažnai nepasitaiko, bet visgi, mieste išlikite budrūs.“.

Žinoma, atvykę į Turkiją nepamirškite suvalgyti kebabą. Tik aš neabejoju, jog tradiciniai patiekalai jums paliks dar didesnį įspūdį

Tiesa, ši mūsų diskusija pavirto į juoko laviną. Bet taip, paragauti kebabų Turkijoje – kone privaloma! Žinoma, vienas garsiausių jų virtuvės pasididžiavimų – konditerijos menas, tačiau daug keliaujantiems turistams Ecem išskiria 2 patiekalus, kuriuos pavyks paragauti net ir per labai trumpą išvykos laikotarpį. Vienas jų – Kuru Fasulye. Tai dieviško skonio daržovių troškinys iš baltųjų pupelių. Tiesa, mergina patikslina: „Mes su šeima šį troškinį paprastai pagardiname ryžiais, tad jeigu kur nors išgirsite pavadinimą Kuru Pilav, turėkite omenyje, jog tai vienas ir tas pats, tiesiog turkiškas žodis pilav reiškia ryžiai.“.

Kitas stiprus patiekalas jūsų pietums ar vakarienei – İçli Köfte. Mes padiskutavome, kad jis šiek tiek primena lietuviškąjį Kijevo kotletą. Tai aliejuje virtas mėsos kukulis, įdarytas faršu ir... graikiškais riešutais! Akimirką turkė patylėjo ir šypsodamasi tarė: „Šie patiekalai net ir man yra beprotiško skonio!“.

Skrydžiai-į-Stambulą

Kartais atrodo, kad žmonės Stambule nemiega. Tave bet kuriuo paros metu lydi milžiniški eismo kamščiai

Vis dėl to, mieste puikiai išvystytas transportas. Ecem dažniausiai keliauja autobusu, tai ypač patogu ir greita, nes jie turi specialiai jiems skirtas juostas/platformas su užtvaromis, tačiau kartais, norint pasiekti galutinį tikslą, gali prireikti persėsti į tramvajų ar net metro. Žinoma, ketinant apsilankyti kitoje Bosforo sąsiaurio pusėje, kaip transporto priemonę galima rinktis keltą.

Turkija

Mus, vietinius, retai kada išvysite Mėlynojoje Mečetėje ar kokiame nors Grand Bazaar turguje, mes mieliau vaišinsimės kava kokioje nors krautuvėje

Kaip praleisti laiką Stambule – rinktis tik jums: „Norintiems išvysti didingą Stambulo grožį reikėtų pamatyti religijų susidūrimą Haya Sofya muziejuje, be abejonės, parvežti lauktuvių iš Didžiojo Stambulo turgaus (Grand Bazaar) ir, žinoma, apsilankyti Sultono Ahmedo mečetėje“. Tiesa, Ecem perspėja, jog į mečetę galima pakliūti per 2 įėjimus, tačiau tik vienas yra skirtas turistams. Čia mergina pataria planuotis laiką, nes kartais eilėje prie įėjimo tenka pralaukti net po kelias valandas.

Vis dėl to, norintiems įsilieti į tikrą turkišką gyvenimą, kaip jau ir minėjome ankščiau, tereikia užsukti į krautuvėlę (įspėjame, tai ne kavinė): „Jeigu parduotuvės savininkui patiksite, jis ne tik jums pasiūlys specialius produktus, bet išvirs kavos porcelianiniame puodelyje ir pavaišins saldainiais! O tada... na, pokalbio metu sužinosite tikrai daug daugiau, nei kokiame nors vadovėlyje!“.

Skrydžiai-į-Stambulą-žema-kaina

Išvykusi atostogų į Europą išgirdau, kad žmonės mus laiko teroristais. Kartais vargina visiems kartoti, kad jie labai klysta

Baiginėjant smagų ir pozityvų pokalbį, Ecem džiūgauja, kad Stambule knibžda įvairių tautybių žmonės. Tai tik įrodo, kad šis miestas atviras visoms kultūroms, turkai su malonumu tą pripažįsta, tačiau tokios pačios tolerancijos jie tikisi ir iš kitų: „Žinote, kitų kultūrų žmonės laiko mus teroristais, nors mes patys buvome jų auka. Dėl to labai liūdna ir aš visuomet visiems sakau, kad jūs esate neteisūs. Mes gyvename harmonijoje ir Turkijos, Stambulo nereikia bijoti, pažiūrėkit, apie tai šnekėdama šypsausi net aš!“.

Turi savo istoriją? 

Turkish-Airlines_Turkija

 

[post.related_locations.title]

Kelionių blogas - ką reikia žinoti apie Stambulą?

Pasiruoškite įvairiems nutikimams, kurie gali įvykti Jūsų kelionės metu.