2019-03-29

Atostogos Graikijoje: antikiniai miestai, uolų vienuolynai, Olimpo kalnas ir vaizdingiausi salynai

Kelionių patarimai
Aktyvus turizmas
Poilsinės kelionės
Visos tinklaraščio kategorijos
Daugelis veikiausiai sutiktume, kad kalbant apie svarbiausius Europos „kultūrinius lopšius“ į galvą kaipmat ateina Graikija. Juk šioje nuostabioje šalyje gimė demokratija, pirmieji teismai, antikos mitai ir aibė kitų dalykų, be kurių neįsivaizduojame šiandieninio gyvenimo: literatūra, vynas, filosofija, teatrai, muzika, istorijos mokslas.

Nors šiandienos Graikija gali būti vadinama itin kosmopolitiška šalimi, jos gatvėse tebeskamba tradicinė muzika, siaurose gatvelėse pardavinėjamos knygos, Atėnų senamiestyje vis dar tebestūkso garsusis Akropolis, o Nacionalinis archeologijos muziejus patikimai tebesaugo ilgą ir didingą graikų tautos istoriją.

Visgi mes skubame priminti – nors daugelis keliautojų išskirtinai traukia tik į Atėnus, Graikija turi pasiulyti kur kas daugiau! Vertėtų prisiminti, jog Graikijai priklauso daugiau kaip 200 gyvenamų salų su nuostabiais kraštovaizdžiais, iš kurių bene labiausiai išliaupsintos – Jonijos, Santorino, Mikonų, Kretos, Rodo salos. Likusi žemyninė Graikija taip pat turi kuo sudominti: Meteorų vienuolynai, garsieji Salonikai, Delfai, Mikėnai, Olimpo kalnas. Žemyninėje dalyje rasite įkvepiančios gamtos: pradedant nuostabiais paplūdimiais ir kalnais, baigiant žaliais slėniais, alyvų giraitėmis ir ežerais. „Baltic Tours“ vardina lankytinas Graikijos vietas ir pataria ką čia pamatyti Graikijoje išties labai verta!

Pusiaudienio pažintis su Atėnais

Tarp svarbiausių ekskursijų Graikijoje, be abejonės, pakliūna pažintis su Atėnais. Į ekskursiją Graikijos sostinėje galima leistis atviru autobusu aplankant įspūdingiausius Atėnų objektus: graikų Parlamento pastatą, pėsčiomis apeiti didingąjį Akropolį (o jame – Partenoną, Erechtėjoną, Atėnės Nikės šventyklą), romėnų palikimą – didžiausią visoje Graikijoje Dzeuso Olimpiečio šventyklą, marmurinį Panathinaiko stadioną bei aplankyti Konstitucijos aikštėje esančią kario kapavietę. Šis pasivažinėjimas turėtų patikti tiems, kurie šiam miestui negali skirti poros dienų ar tiesiog nemėgsta ilgų kelionių pėstute, mat Atėnai – nemažas miestas.

Gurmaniškas pusiaudienis Atėnuose

Apie graikiškas kulinarines tradicijas jau sklando legendos, tačiau jas reikia patikrinti patiems. Autentiškos, kelių valandų ekskursijos metu klajosite Atėnų gatvėmis po geriausius tradicinio graikiško maisto taškus: kavines, parduotuves, ragausite gatvėje parduodamus delikatesus, aplankysite žymųjį Varvakios turgų. Patyręs gidas jus pakonsultuos visais iškylančiais klausimais ir plačiau supažindins su graikų virtuvės tradicijomis. Turėsite galimybę paskanauti tradicinės graikų sezamo duonos koulóuria, spurgų, pyrago, kavos, vyno, sūrių ir, žinoma, įsigyti jums patikusių produktų sau ir lauktuvėms.

Geriausia, jog pastarieji turai – privatūs, tad būsite tik jūs ir gidas, visas jo dėmesys bus skirtas išskirtinai tik jums. Be to, į tokios ekskursijos kainą įtraukiama ir ragaujamo maisto kaina.

Diena padangėse – Meteoros vienuolynuose

Meteoros vienuolynai neretai vainikuojami kaip viena didingiausių (ir fotogeniškiausių) Graikijos vietų. Šis šešių ortodoksų vienuolynų kompleksas įkurdintas 300 metrų aukštyje ant uolų, o kai kurie jų buvo pastatyti dar XIV amžiuje. Taip aukštai ir atokiai įkurdinti vienuolynai anais laikais garantavo vienuoliams atsitraukimą nuo likusios pasaulio dalies. Ši ekskursija užgniauš kvapą net visko mačiusiems: ne tik dėl autentiškai išpuošto vienuolynų interjero, kupolinių lubų, bet ir dėl aukščio, kuriame jie įsikūrę ir nuo uolų atsiveriančių vaizdų.

Ekskursijos iš Atėnų į Meteoros kompleksą dažnai organizuojamos traukiniu: šitaip galėsite pasigrožėti Peloponeso apylinkėmis. Per kelias valandas paprastai apžiūrimi du iš trijų vienuolynų, tarp jų ir įspūdingiausias Megalo Meteoron, kuriame įsikūręs ir pagrindinis turistų muziejus. Paskui turėsite laiko užkąsti ir vakare traukiniu grįšite į Atėnus. Leidžiantis į šią ekskursiją reikėtų prisiminti, jog įeiti į vienuolynus galima tik su tam tikra apranga: vyrai neturėtų dėvėti šortų, o moterys – trumpų sijonų, bei drabužių trumpomis rankovėmis.

Dienos išvyka į paslaptinguosius Delfus

Anuomet Delfai graikų buvo laikomi pasaulio centru. Čia stūksančioje šventykloje, pastatytoje dievo Apolono garbei, buvo skelbiamos pranašystės ir dalijami patarimai, kurių išgirsti žmonės plūsdavo iš tolimiausių šalies kampų. Šiandien šioje aukštai kalnuose esančioje vietoje galite išvysti tą pačią Apolono šventyklą (savo svarba nedaug nusileidžiančią Akropoliui), teatro ir hipodromo konstrukcijas, Atėnų iždo pastatą, aplankyti Delfų archeologinį muziejų, kuriame saugomi čia atrasti lobiai, kurių laikai siekia net XV a. pr. Kr. Delfų statinių monumentalumas, mistinė aura ir kalnų apsuptis garantuoja, jog akimirkai tikrai pasijusite tarsi esantys pasaulio centre.

Tokią vienos dienos trukmės ekskursiją galite užsisakyti iš Atėnų. Keliaudami išvysite ir garsiuosius Parnaso kalnus, kuriuose kadaise gyveno graikų Mūzos, o atvykus į Delfus gidas supažindins su ilga ir paslaptinga šios vietos istorija, neatsiejama nuo graikų mitologijos bei tuometinės religijos. Kadangi išvyka ilga, patariame užsisakyti ekskursiją, į kurią įtraukti ir pietūs. Tiesa, neretai organizuojami ir dviejų dienų turai, kuomet vienu kartu aplankomi Meteoros vienuolynai ir Delfai. Pastarieji objektai pelnytai laikomi vienomis įdomiausių ekskursijų, į kurias galite vykti Graikijoje.

Santorinio salynas

Egėjo jūroje plytintis Santorinio salynas neretai įvardijamas kaip vienas vaizdingiausių Graikijoje. Atvykus čia galima praleisti laiką plaukiojant laivu ir salomis iš visų pusių pasigrožėti iš jūros pusės. Žinoma, salas verta pamatyti ir iš vidaus. Visos dienos turai po vulkaninės kilmės Thiros salą organizuojami kuo įvairiapusiškiau ir turiningiau: aplankoma Akrotirio archeologinė vietovė (vienintelė vieta be Kretos, kur randami Mino civilizacijos pėdsakai) bei Prophet Elias vienuolynas, esantis aukščiausioje salos vietoje. Gidai supažindina jus su čia klestėjusio bronzos amžiaus ypatybėmis.

Thiros saloje daugelį turistų žavi ant kalvų išsirikiavusi baltų namukų gausa, siauros gatvelės, nuo kalvų atsiveriantys vaizdai. Paprastai ekskursijos metu turistams skiriama daug laisvo laiko: bent pora valandų paplūdimyje, vakare siūloma degustuoti gėrimus grožintis ypatingu kraštovaizdžiu, žvelgiant į ugnikalnį, stebint saulėlydį jūroje.

Turiningas dienos turas po Mikėnus, Epidaurą bei Nafpliją

Turbūt nesurastume keliautojo, negirdėjusio apie Mikėnus – miestą, kuris II amžiuje buvo svarbiausias Graikijos civilizacijos centras bei karinė tvirtovė. Nors Mikėnai kadaise buvo sugriauti, šiandien jie vis dar aktyviai lankomi turistų. Šiose kalnų apsuptose apylinkėse vis dar stūkso Agamemnono karalystės griuvėsiai: liūtų vartai, karališkosios kapavietės. Kadangi Mikėnus apžiūrėti pakanka kelių valandų, visuomet galite rinktis išplėstinę ekskursiją, kuomet aplankomas ir Epidauras, bei Nafplijas. Nafplijas – buvusi pirmoji Graikijos sostinė ir svarbus uostas. Pėsčiomis pasivaikščioję jame ir papietavę leisitės į paskutinįjį tašką – Epidaurą– polį, senovėje buvusį svarbiausiu Graikijoje gydomuoju centru. Jame tebestovi bene geriausiai visoje Graikijoje išsilaikęs antikinis teatras, dar ir šiandien jame tebevyksta įvairūs renginiai.

Šis turas – puiki galimybė pamatyti senosios Graikijos stebuklus vos per vieną dieną, nesirūpinant dėl tarpmiestinio transporto, planavimo ar papildomų mokesčių.

Autentiška patirtis Šventajame Atono kalne

Chalkidikės pusiasalyje, rytinėje Graikijos dalyje stūkso Šventasis Atono kalnas su 20 įstabių vienuolynų. Tai unikali, vienintelė pasaulyje nepriklausoma valstybė, iki šių dienų apgyvendinta stačiatikių vienuolių. Daugelis čia esančių vienuolynų – Bizantijos palikimas, siekiantis dar X amžių. Vienuolynuose saugoma daugybė šventų relikvijų, bet veikiausiai nesuklysime sakydami, jog ypatingiausia čia autentiška atmosfera – juk vienuoliai čia gyvena visiškai atsiskyrę nuo likusios pasaulio dalies, saugodami ilgametes religines tradicijas.

Kaip tik dėl to patekti čia reikia specialaus leidimo ir nors turistai neretai nusprendžia leistis į turus Egėjo jūroje laivu bei apžiūrėti šią vietą iš vandens pusės, šitokiu būdu pavyks pamatyti tik tam tikrus vienuolynus. Kai kurie vienuolynai įsikūrę tolėliau kalnuose, puiku, kad Graikijoje yra kompanijų, siūlančių vizitus į vienuolyno vidų. Tiesa, į jas reikia kreiptis iš anksto, nes per dieną išduodama tik 10 leidimų kitatikiams suaugusiems vyrams (nuo 18 metų). Deja, moterims čia įžengti griežtai draudžiama.

Jei visgi nuspręstumėte leistis į šią šventą vietą, įmanomi tiek vienos dienos turai (aplankant kai kuriuos vienuolynų pastatus ir papietaujant su vienuoliais), tiek 2–4 dienų turai. Pastaruoju atveju, jūs apsigyvenate vienuolynų patalpose, rytais kartu su vienuoliais einate į rytines pamaldas, kartu pietaujate, o likusiu laisvu laiku galite patyrinėti vienuolynus ir daugiau sužinoti apie jų istoriją. Kadangi kitų keliautojų be jūsų čia bus vos keli, autentiška patirtis – garantuota.

Diena Olimpo kalno papėdėje

Dar viena įžymi Graikijos vieta, nusipelniusi dėmesio, tai aukščiausias visoje Graikijoje Olimpo kalnas, priklausantis dideliam kalnų masyvui. Turbūt daugelis yra girdėję, jog kadaise čia buvo visų 12 Graikijos dievų buveinė. Olimpo papėdėje plyti legendinis Diono miestas – senovės Makedonijos religinis centras, kuriame buvo garbinamas Dzeusas. Teigiama, jog anuomet, prieš išvykdamas į savo garsiąją ekspediciją Azijoje, čia daugybę aukų dievams paliko pats Aleksandras Makedonietis. Šiandien Dionas – archeologinė vietovė gamtos pašonėje, vis dar turinti kuo nustebinti. Nors ir rekonstruotos, čia tebestovi graikų dievus vaizduojančios statulos, išlikę ne vieni griuvėsiai (tarp jų ir amfiteatro), tuometinės pirtys ir kanalizacijos sistema. Užsisakę tokią ekskursiją, užsuksite ir į čia esantį archeologijos muziejų. Paprastai be viso to apžiūrimas ir tradicinis Litochoro kaimelis. Na, o aktyvaus laisvalaikio mėgėjai turėtų žinoti, jog į Olimpo kalną organizuojami šiokios tokios ištvermės reikalaujantys žygiai!

Tarp geriausių vietų, kurias vertų aplankyti Graikijoje, neabejotinai patenka ir Kretos, Korfu, Mikono ir Rodo salos. Kad ir kokiomis kryptimis nuspręsite traukti, nepamirškite, jog Graikijoje lankytinų vietų ir ekskursijų apstu tiek žemyninėje, tiek jūrinėje dalyje (salose). Keliaujantiems bus pravartu prisiminti, jog pačiame turistiniame įkarštyje, liepos – rugpjūčio mėnesiais keltai ir turistinės salos neretai būna perpildyti, todėl visuomet geriau užsisakyti keliones ir nakvynes iš anksto.

[post.related_locations.title]

Kelionių blogas - ką reikia žinoti apie Graikiją?

Pasiruoškite įvairiems nutikimams, kurie gali įvykti Jūsų kelionės metu.