2019-12-04

Atėjo žiema? Pats laikas kelionei į Maltą: lankytinos vietos ir įdomybės

Kelionių patarimai
Aktyvus turizmas
Artėjant žiemai nemaža dalis keliautojų kasmet išsiruošia pasišildyti į pietų kraštus – savaitgaliui ar ilgesniam poilsiui. Viena iš tokių krypčių yra Malta – vos 316 kv. m. sala Viduržemio jūroje, tačiau tikras įvairiausių kultūrų palikimo lobynas. „Baltic Tours“ kelionių ekspertė ir keliautoja Neiminta Kiškytė pasidalino savo įspūdžiais ir patarimais, kaip Maltoje suderinti pačius įvairiausius poreikius.

„Teko ne vieną kartą susidurti su istorijomis, kai atostogų išskrenda geriausių draugų kompanija, o nuvykus paaiškėja, kad visų lūkesčiai yra skirtingi: vienam nusibodo vaikščioti po muziejus ir griuvėsius, kitas nenori gulinėti pliaže, trečiam reikia gamtos ir vienatvės, ketvirtojo tikslas – išragauti kuo daugiau skirtingų patiekalų, o penktas niekaip neįkalba draugų visas naktis praleisti šokių klubuose. Maltoje tokia interesų išsiskyrimo krizė neištiks, nes gana mažoje erdvėje sukoncentruota viskas, ko gali prireikti skirtingiems žmonėms ir skirtingiems jų pomėgiams“, – teigia kelionių ekspertė.

Ne veltui per metus pačioje Maltoje ir jai priklausančioje Gozo saloje apsilanko apie 1,5 milijono turistų. Lankytojų daug ir ne sezono metu, ypač ankstyvą pavasarį ar vėlyvą rudenį. Vasaros Maltoje yra šiltos ir sausos, o žiemos – švelnios ir drėgnos. Vidutinė temperatūra sausio mėnesį +16°C, liepos, rugpjūčio mėnesiais +32°C. Ankstyvą pavasarį arba vėlyvą rudenį oro temperatūra svyruoja ties 19-21°C riba, kuomet tikrai galima pasimėgauti malonia šiluma ir išvengti turistų antplūdžio. Pasak N. Kiškytės, aplankyti šią salą verta jau vien dėl vietos gyventojų. Apie maltiečius sakoma, kad jie – nuolat gyvenimu besidžiaugiantys žmonės, kurie niekur neskuba ir mielai dalinasi gera nuotaika.

Kaip pasiruošti kelionei?

„Visų pirma, kodėl nepasinaudojus tokia proga – juk turime tiesioginį skrydį pigių skrydžių oro linijomis, kuris trunka apie 3 valandas. Skrydžiai nuo lapkričio mėnesio vykdomi pirmadieniais ir penktadieniais, tad puikiai tinka trumpam savaitgalio nuotykiui. Apgyvendinimo paslaugos Maltoje taip pat labai geromis kainomis, todėl mums poilsis Maltoje kainavo net mažiau nei numylėtoje Nidoje ar kituose kurortuose Lietuvoje. Kelionės bilietams, apgyvendinimui su pusryčiais Buggiboje 3 žvaigždučių viešbutyje išleidome tik 145 € asmeniui“, – teigia N. Kiškytė.

Nors Maltos sala pagal plotą yra vos didesnė už Vilnių su visais priemiesčiais, tačiau istorinio paveldo, gamtos kampelių ir lankytinų vietų užteks tiek savaitgaliui, tiek ir ilgesnėms atostogoms. Viešbutį geriau rinktis prie jūros kranto ir neverta baimintis dėl atstumų. Maltoje „toli“ neegzistuoja: viskas yra kelių kilometrų atstumu, o gyvendami prie jūros jausitės žymiai maloniau, nei mieste.

Pasak „Baltic Tours“ kelionių ekspertės, norint pamatyti kuo daugiau, rekomenduojama išsinuomoti automobilį. Tiesa, viešasis transportas čia taip pat veikia puikiai, tad nusigauti įmanoma praktiškai visur.

Gamtos ir kultūros paminklai

Maltos sala pasaulyje pirmauja pagal istorinių objektų skaičių viename kvadratiniame kilometre. Maltos kultūrai, architektūrai ir gyvenimo būdui įtaką padarė ją valdę finikiečiai, graikai, romėnai, arabai, siciliečiai, ispanai ir prancūzai ir britai. Keliaudami pabandykite atpažinti visų šių tautų palikimą.

Salą labai mėgsta ir pramogų pasaulio įžymybės bei kinematografininkai. Maltoje buvo nufilmuoti „Sostų karų“, „Trojos“, „Gladiatoriaus“, „Grafo Montekristo“ ir daugybės kitų filmų ir serialų epizodai, todėl jų gerbėjai ieško ekrane matytų vietovių.

„Mylintiems istoriją rekomenduočiau apsilankyti megalito šventyklose Maltos bei Gozo salose, pasigrožėti Gozo citadele bei Šv. Marijos katedra. Būtinai nuvykti į Valetą – Maltos sostinę, kuri visa įtraukta į Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) pasaulio paveldo sąrašą. Senoji Maltos sostinė Mdina, arba Tylusis miestas, yra įsikūrusi ant aukštos kalvos, nuo kurios atsiveria visos salos kraštovaizdis. Taip pat nepraleiskite progos užsukti į ir į vienintelę pasaulyje priešistorės požeminę šventyklą – Hal Saflynio požemį Paolos mieste“, – teigia N. Kiškytė.

Ką aplankyti su vaikais?

Malta yra puiki atostogų kryptis ir keliaujantiems su vaikais. Ieškantiems poilsio prie jūros patiks Mellieha Bay paplūdimys, švelniai įsiliejantis į jūrą. Čia gausu patogumų, įskaitant kavines, barus bei skėčius nuo saulės. Kadangi paplūdimys smėlio, o jūra sekli, todėl vanduo lieka gana šiltas ir rudens ar pavasario mėnesiais.

N. Kiškytė šeimoms pataria aplankyti Maltos akvariumą, paplaukioti jūroje laivu, pasigrožėti ir patyrinėti uolėtas pakrantes. Keliaujant su vaikais tiesiog būtina aplankyti Popajaus kaimelį, dar kitaip vadinamą „Sweethaven“ kaimeliu Anchor įlankoje, šiaurės vakarinėje Maltos dalyje. Kaimelis pastatytas 1980 metais, kaip „Paramount“ kino kompanijos filmavimo aikštelė. Po filmavimo nuspręsta kaimą išsaugoti ir įrengti pramogų parką, kuris tapo labai populiarus.

Maltos virtuvės šedevrai

Dėl artimos Italijos kaimynystės, maltiečiai pamėgo makaronus ir gamina juos įvairiausiais būdais. Labai populiarūs ravioliai su įvairių rūšių sūrio įdaru. Kaip ir kiekviena jūros valstybė, Malta naudoja daug jūros gėrybių, o žvejyba yra pagrindinis maisto šaltinis. Žuvį maltiečiai derina su mėsa, pavyzdžiui, nacionalinis patiekalas lampuka yra gaminamas iš žuvies ar triušienos, pridedant prieskonių ir česnako. Beje, patiekalai iš triušienos atėjo iš riterių laikų kaip maltiečių protestas prieš draudimą medžioti.

Maltoje ypač verta dėmesio yra vietinė duona hobza, nes ją kepa pagal senovines tradicijas ant anglių akmeninėje krosnyje naudojant medienos kurą. Yra daug šios skanios duonos rūšių. Malta garsi savo kepiniais, populiarūs pyragai su įvairiais įdarais, vamzdeliai su riešutų įdaru ir traškūs sausainiai.

„Maltoje viskas yra pakankamai paprasta, galbūt reikėtų atkreipti dėmesį tik į tai, kad ne viskas vyksta pagal suplanuotą laiką, nes maltiečiai mėgsta vėluoti, bet jie dėl to visai nepergyvena, tad nesijaudinkite ir jūs. Tuo tarpu keliaujantiems į Maltą ilgesniam laikui – bent savaitei – patariu apsistoti keliose skirtingose vietose, aplankyti salas. Viską pamatyti per vieną kartą pakankamai sudėtinga, tad vėliau norėsis sugrįžti dar kartą“, – teigia „Baltic Tours“ kelionių ekspertė.

[post.related_locations.title]

Kelionių blogas - ką reikia žinoti apie Maltą?

Pasiruoškite įvairiems nutikimams, kurie gali įvykti Jūsų kelionės metu.