2017-03-24

Tel Avivo dienoraštis: apie įkvepiančius Izraelio čiabuvius

Kelionių istorijos
Pažintinės kelionės
Visos tinklaraščio kategorijos
Būna, jog keliauti mus įkvėpia pasakojimai. Būna, jog žadą atima nuotraukos. Turbūt būtų sunku atsakyti, kuris iš šių apibūdinimų labiausiai tiktų šiai istorijai. Nepaklusnios garbanos, nenustygstanti energija ir troškimas pažinti pasaulį. Giedrė. Žavi geltonkasė, delnais mėginanti aprėpti žemės rutulį ir savo fotografijomis pasakojanti apie pasaulį svetur.

Kuomet nusprendėme pažinti Tel Avivą, paprašėme Giedrės... dienoraščio. Ne, čia nerasite jokių svajingų juodraščių. Tai pačios tikriausios ir atviriausios istorijos, kaip dienoraštyje – patys slapčiausi ir įdomiausi gyvenimo momentai: kuo žavi Izraelis ir kodėl į jį traukia vis daugiau keliautojų?

Tel-Avivas_kelionių-istorijos

Maždaug prieš keturis metus, su drauge Giedre (taip taip, dvi Giedrės aplink pasaulį), nusprendėme taikyti į kažkurį žemės plotą, sėkmingai nutūpti ir pagyventi kaip „čiabuvės“

Dvi standartinės savaitės atostogų ir naujo žemės plotelio tyrinėjimas. Giedrė prisipažįsta, jog apsispręsti, kur „nuversti kalnus“ nebuvo labai lengva: „Iš pradžių svarstėme išmėginti “kalnų užsispyrimą” Kroatijoje. Visi šnekėjo, kad ten gražu. O kur gražu - ten smagu. Tik kažkodėl norėjosi gyvenimo, o ne ten - kur tiesiog gražu. Tuo pat metu prisiminėme pora savo pažįstamų, gyvenančių Palestinoje ir Izraelyje. Viliojo mus tenykščiai veidai, pigūs bilietai ir žinoma...noras gyvenimo.“

Tel-Avivas_patrauklūs-pasiūlymai

Girdėjome apie neramumus, kylančias grėsmes civilių saugumui, bet tai tik šnekos, kol jos nėra patikrintos

Pripažinkime, jog norą keliauti neretai sudrumsčia konfliktinės patirtys. Giedrė atvira – ji ne kartą lankėsi Izraelyje ir jai niekada neteko susidurti su panašiomis situacijomis: „Bet kokią esamą, o gal labiau - sukurtą baimę ar fobiją, miestas nustumia šalin savo organiškumu, kosmopolitiškumu ir liberaliu požiūriu.“

Atmosfera mieste? Sunku apibūdinti. Pavyzdžiui, ofise užstrigęs vietinis, pietų metu, išbėga pagaudyti jūros bangų

Tel Avivas – begalo įvairiapusiškas miestas, tad Giedrė greitakalbe staigiai išberia kelis įdomius faktus: „Ten beveik nėra šunų prieglaudų, nes visi jie kartu ir visur su savo šeimininkais. O dar wi-fi! Visame mieste jo pilna, net po bet kuriuo medžiu. Man regis, net paplaukęs gilyn jūron jį gali lengvai surasti“, - juokiasi mergina. Akis nudelbusi į nuotraukas, fotografė priduria: „Pritrūkstu žodžių apibūdinti tam jausmui, kuris ten visada šalia. Toks įspūdis, kad esi įsimylėjęs, nes kiekvienas miesto kampas tave džiugina ir stebina“.

Atostogos-Tel-Avive

Kultūrų skirtumai, nesusipratimai? Pas juos, kaip ir visame pasaulyje, galioja labai paprasta taisyklė

Būna, jog kelionės malonumą apkartina nesusipratimai ir nesklandumai. Paklausus Giedrės apie tai, kokia atmosfera vyrauja Tel Avive, gauname šypseną: „Nelabai yra daug ką diskutuoti. Ten kaip ir visame pasaulyje – kol tu geras man, geras tau ir aš“.

Saulės ir jūros paglostytos meninės sielos ten tiesiog veržiasi kurdamos vieną už kitą gražesnį apdarą

Būnant čia, Lietuvoje, atrodo, kad Izraelyje visada šviečia saulė. Dažniausiai taip ir būna, tačiau vertėtų žinoti, jog per vieną dieną čia gali praeiti visi metų laikai. Tad kokią aprangą įsimesti į lagaminą? Giedrė ramina: „Tiesą sakant, reikėtų palikti vietos lagamine naujam garderobui. Ten drabužių kūrėjų daugiau nei Vilniuje ir visi jie pasižymi originalumu ir laisvumu“.

Izraelis_pigūs-skrydžiai

Tel Avive lankytinų vietų yra labai daug, ten kiekvienas atranda kažką savito

Giedrė priduria, jog tam tikrose vietose norisi lankytis bent po kelis kartus: „Ne dėl sentimentų, o dėl dinamiškumo – ten didelį įspūdį palieka nuolat besikeičiančios tų pačių vietų detalės. Mes laiką leidome Jafa senamiestyje, šiuolaikinio meno muziejuje, Carmel turguje, gėjų parke, lankėmės Neve Tzedek menininkų mekoje. Be galo žavus ir naujasis uostas. O kur dar Sarona parkas - restoranų/barų turgus!“.

Tel-Avivas

Ten įsimylėti virtuvėje besisukinėjantį virėją lengviau nei parašyti žodį mama

Smagių intrigų per dieną Tel Avive gali išgyventi tiek, kiek per mėnesį, ar net du, nepavyktų suregzti būnant Vilniuje: „Visų pirma, visą dieną gali gerti kavą, valgyti, skaityti laikraštį Rotchil 12 restoranėlyje – lažinuosi iš drąsiausios sumos, kad susidursite su tiek skirtingų asmenybių, išgirsite tiek niekada negirdėtų istorijų, kad gyvenimas taip nusispalvins naujom mintim ir idėjom, kad nebežinosite nuo ko griebtis“. Merginos ir moterys – jeigu skaitote, metas suklusti – šiuose šalies vakaruose, naktiniuose baruose dominuoja vyrai! Skaniausia deserto dalis – visi vyrai yra gražūs!

Izraelis

Jeigu norite tikro Tel Avivo gyvenimo, valgykite su vietiniais

Mieste itin populiarūs įvairūs maisto festivaliai. Vis dėl to Giedrė šypsosi – geriausia valgyti su vietiniais. Mergina siūlo naudotis www.eatwith.com, kur pasimėgausite ne tik skaniu maistu, bet ir gera draugija. Tikrai vertėtų paragauti šakšukų (žydiškos arba kitaip vadinamos Izraelietiškos kiaušinienės). Tiesa, prakalbome ir apie svaigiuosius gėrimus: „Alkoholiui griežtas NE, dėl nelogiškų kainų. Tai miestas, kuris drąstiškai skatina gyventi blaiviai. Bet vis tik, jei jums įdomu, kilkite apleistais laiptais į viršų ir nustebkite, kokio šaunumo baras kažkieno palėpėje įsikūręs“. Giedrė priduria – ypač smagiai geriasi vynas, svajingai ragaujamas sėdint ant palūžusios kėdės vidury avokadų pardavėjų.

Dabar galvoju kaip ištrūkti į Midburn festivalį, kuris vyks šią vasarą Negevo dykumoje

Giedrės nuotraukos gyvos – pulsuojančios gyvenimo ritmu: „Už miesto ribų esi šiltai priimamas kibutsuose; važiuodamas nuo taško A iki taško B, gali išmokti hebrajų pradmenis; vaikštai buvusių karinių bazių žemėmis; maudaisi šiltoj Galileo jūroj; bandai įspraust norų lapuką į laisvo plyšio neturinčią Raudų sieną; lukšteni granato vaisius usžilipęs kažkur ant stogo Jeruzalėj ir klausai arabų minaretų; visą naktį skaičiuoji kas kelias sekundes besileidžiančius lėktuvus, jaukiai įsitaisęs hostelio kieme. Planai sugrįžti? Žinoma, vilioja dykuma ir neįtikėtino spalvingumo Midburn festivalis –  dalinuosi!”

Čiabuviai

Judėk, kurk, seną paversk nauju, išmanyk, būk drąsus, klausyk, rūpinkis, mylėk ir niekada nenustok linksmintis

Mergina atvira – situacija šalyje nuolat keičiasi, tad visada reikia būti bent minimaliai tikram, kur veliesi, norint išlikti saugiam: „Be abejonės, apie kultūrą daugiausiai sužinosite būdami šalyje, tad leiskite sau nustebti, išgirsti tai, ko nesate girdėję, matyti tai, ko akis nėra įpratusi matyti. Galbūt galėjau į šį interviu įtraukti daugiau praktinių detalių, rekomendacijų, bet ten viskas taip greitai keičiasi, kad jos gali tiesiog per trumpą laiką labai greitai pasenti”, - nusišypso Giedrė.

Tel-Avivas_kelionių-blogas

Mes nuolat ieškome nuotykių ir blaškomės nežinodami, kokią kelionės kryptį pasirinkti, tačiau niekuomet nereikėtų pamiršti, jog gerą nuotaiką lagamine vežamės tik mes patys. Gaivus Tel Avivo vėjas lagaminą atvers, nuotaiką išpūs – belieka žaisti ir mėgautis: aktyvus, stebinantis, tingintis, svajojantis ir dažnai, net santūrus – tai miestas, kuriame būtina patirti...GYVENIMĄ!

Turi savo istoriją?

Kelionių blogas - ką reikia žinoti apie Tel Avivą?

Pasiruoškite įvairiems nutikimams, kurie gali įvykti Jūsų kelionės metu.