×
Turite klausimų? Pir - Pen 8:00-18:00 +370 5 266 1616 keliones@baltictours.lt

Kelionių istorijos ir patarimai

L’Aquila miestelio aikštė

30 sekundžių lemiančių kuklią L’Aquila didybę

1+
Dar visai neseniai pasakojome apie itališką filmą primenantį Abrucų regioną (it. Abruzzo), šįkart norėtume pristatyti išskirtinę šio regiono sostinės L’Aquila istoriją, kurią visai iš arti tyrinėjo „Baltic Tours“ kelionių ekspertė Rasa Levickaitė, aktyviai bendradarbiaudama su Italijos-Lietuvos prekybos rūmais.

Italijos didybė L’Aquila mieste atsiskleidžia kitaip – čia vyrauja paprastumas, kuklumas ir minimalizmas. Klausiate, ar tikrai tai siejasi su didingumu? Rasa sako tvirtą „taip“.

Vos 100 km nuo Romos nutolęs L’Aquila miestas yra daug metų buvusi regiono mokslo, meno bei kultūros sostinė. Kraštą garsino poetai, menininkai, dailininkai, rašytojai, čia veikė žymus universitetas. L’Aquila išvertus reiškia „erelis“, simboliška, tačiau žvitri akis šiame mieste ypač reikalinga – kas kelis šimtus metų miesto grožį supurto žemės drebėjimas.

Moteris su italu

Žavi ne tik istoriniai monumentai, bet ir statybų procesas

L’Aquila didybė atsiskleidžia šio miestelio gyventojų filosofijoje „melskis“ ir gyvenimo būde „atstatyk“. Viešėdama šiame mieste Rasa grožėjosi ne tik išlikusiomis meno vertybėmis, viduramžių laikų fontanu su unikalia 99 akmeninių veidų linija, istoriniais monumentais ar bažnyčių fasadais, bet ir statybų procesu.

Atsistatantis L’Aquila miestelis

„Galima tik grožėtis kasdieniu ištisų kvartalų, ligoninių, mokyklų, gyvenamųjų pastatų bei universiteto atgijimo procesu, kasdien L’Aquila mieste darniai pluša apie 5 tūkstančiai darbininkų ir tai išties kelia įspūdį” – pasakoja Rasa ir šypteli šiauriečių pusėn: „Kartais nepelnytai pašiepiame italus, laikome juos pernelyg atsipalaidavusiais, tačiau tokio puikaus darbų organizavimo kaip L’Aquila mieste galėtume pasimokyti net mes, šiauriečiai.”

Pastarąjį kartą žemė po L’Aquila kojomis sudrebėjo prieš devynerius metus. Per 30 sek. miesteliui buvo pridaryta apie 20 mln. Eur žalos, žemės drebėjimas nusinešė ir 300 gyvybių. Paklausta, ar verta keliauti ten, kur gali būti nesaugu, Rasa atsako paprastai.

Šventovė Abrucų regione

„Nūdienos seismologinė įranga leidžia įspėti apie artėjantį žemės drebėjimą, be to, tikimybė, kad kas maždaug 300 metų įvykstantis Apeninų drebulys pasikartos yra tokia maža, o nuostabaus L’Aquila miestelio grožis toks didis. Manau, keliaujantys, pavyzdžiui, į Černobylio vietoves arba šalis, nukentėjusias nuo Indijos vandenyno cunamio, patiria kur kas didesnį adrenaliną.”

Čia italai išaukština paprastumą

Vis dėlto, stichinės nelaimės keičia ne tik miestelio veidą ir vietinių žmonių gyvenimus. Įdomių tendencijų galima pastebėti kur kas giliau. Italus prisimename kaip manieringus, karšto temperamento žmones, čia, pastebi Rasa, justi daugiau nuoširdumo, maloniam bendravimui nuteikia iš vietos gyventojų sklindantis paprastumas ir žavintis kuklumas. Jei didesniuose Italijos regionuose matyti daugiau svetimšalių, Abrucų regione, o ypač L’Aquila mieste, daugiausiai gyvena italų bendruomenės.

Atsistatantis L’Aquila miestelis

L’Aquila gastronomijoje taip pat vyrauja įspūdingas minimalizmas. Nenustebkite, jei lėkštėje jums gražiai išdėlios tik gabalėlį sūrio, lapelį mėsos ir ketvirtį atriektos kriaušės – ir tai ne likučių puota, o itališkų L’Aquila valgymo tradicijų pavyzdys. Miestelio apylinkėse taip pat veisiami trumai – po žeme augantys grybai laikomi vieni prabangiausių pasaulio delikatesų. Viešint pas vietinius, paprasti kiaušinių makaronai greičiausiai bus pagardinti būtent šio vertingo skanėsto drožlėmis. Rasa pabrėžia, kad viskas nepaprastai skanu kaip ir visoje Italijoje. „Paprastumas suteikia kur kas daugiau atradimų, o skonio potyriai ragaujant po nedaug tik stipresni”.

Tipiški L’Aquila regiono valgiai

Žemės drebėjimai veikiausiai lemia ir architektūrinį kuklumą, kurį Milane, Romoje ar Florencijoje retai besutiktum. Miesto fontanai čia gali būti dekoruojami tiesiog raudonai baltų plytelių mozaikomis, pastatų fasaduose dominuos vos keli įspūdingesni elementai, o gyvenamieji namai išsiskirs neryškia spalva. Tačiau L’Aquila miestas yra ta vieta, kurioje geriau nei bet kur kitur suprasi genialaus ir visą nusmelkiančio paprastumo grožį.

Greta Misevičiūtė
Greta – tikra plunksnos meistrė ir žodžių architektė, sugebanti prakalbinti net patį uždariausią žmogų. „Baltic Tours“ tinklaraštyje Greta gvildena ne tik išskirtines keliautojų istorijas, bet ir žarsto išskirtinius patarimus. Smalsumu besipuošianti, nuoširdumu užkrečianti ir priverčianti pasinerti į pačius įdomiausius nuotykius!