2019-09-10

Romantiškoji Kreta: kokiomis lauktuvėmis nustebinti draugus šį kartą?

Kelionių patarimai
Pabuvojus svetur, kelionės įspūdžiais norisi pasidalinti su draugais ir artimaisiais, dažnas mėgstame juos palepinti ir vietinėmis lauktuvėmis iš pabuvotos šalies. Šį kartą vykstame į saulėtąją ir romantika dvelkiančią Kretą ir pateikiame Jums vertingiausių lauktuvių iš Kretos sąrašą. Pasimėgaukime šios nuostabios Viduržemio jūros šalies užauginamais produktais bei išskirtiniais suvenyrais. 

Alyvuogių aliejus ir kosmetika

Alyvuogių aliejus ne tik puikus pagardas, bet ir naudinga kosmetikos priemonė. Nuo seno Kretos moterys tepdavo aliejumi savo odą ir tikėdavo jo jauninamosiomis ir grožio suteikiančiomis galiomis. Kretoje yra gausu alyvuogių aliejų plantacijų, kur galite įsigyti gaminių tiesiai iš ūkininkų ir tuo pačiu susipažinti su alyvuogių aliejaus spaudimo procesu. Alyvuogių aliejaus muilas, veido  bei kūno kremai bus kelionės prisiminimas bei vertingos lauktuvės iš Kretos. Beje, aliejus čia dažnai vartojamas tiesiog šiek tiek jo užsipilant ant šviesios duonos, išbandykite, neabejojame, kad patiks. 

Sūrių įvairovė ir sūrių karalius Graviera  

Fetos sūris išlieka žinomiausias ir plačiausiai vartojamas sūris Kretoje bei visoje Graikijoje, bet nepalikite užmarštyje ir kitų sūrių rūšių! Ši šalis jų (sūrių rūšių) gali pasiūlyti net 20. Mūsų komanda siūlo paragauti kuo daugiau būnant vietoje, o lauktuvėms labiausiai  rekomenduoja rinktis Graviera sūrį, tikrą Kretos pasididžiavimą. Tai išlaikytas, pikantiškas, saldokas ir kartais net aštrokas kietasis sūris pagardintas riešutais ir prieskoniais ar pipirais. Šis sūris tradiciškai gaminamas iš avies pieno, bet pastaruoju metu galima rasti  Gravieros ir su ožkos pienu. Kuo sūris ilgiau brandintas, tuo turės įvairesnę skonių paletę savyje. Sūrį patariame pirkti paskutinę kelionės dieną, tam, kad jis kuo ilgiau išliktų šviežias ir atlaikytų kelionę namo. Graviera sūris lauktuvėms puikiai tinkamas dėl savo kieto pavidalo bei ilgo galiojimo laiko. Minkšti sūriai kelionę lėktuvu atlaiko sudėtingiau, tad pasimėgaukite šiais sūriais dar būdami Kretoje. Paragaukite Fetos, Myzithra, Anevato sūrių. 

Komboloi (nerimo karoliukai)

Komboloi - nerimo karoliukai - tai mūsų  rožančiaus atitikmuo Graikijoje. Mums įprasta naudoti rožančių meldžiantis, o graikai komboloi naudoja visur ir bet kada, svarbiausia, kad nuramintų protą ir numalšintų stresą. Šie karoliukai Graikijoje labai populiarūs, galima sakyti, net savotiškai madingi. Nerimo karoliukai gali būti puiki lauktuvė nerimstančios sielos draugui. Kretoje galima rasti nuo pačių pigiausių, skirtų turistams, iki natūraliais bei brangiais akmenimis išpuoštų komboloi, kai kurių kainos siekia net dešimtis tūkstančių eurų. 

Čiobrelių medus bei žolelės

Medus Kretoje surenkamas 1500 m aukštyje, Baltuosiuose kalnuose. Juo buvo prekiaujama net prieš 2000 metų, dideliais kiekiais siunčiant į Senovės Egiptą. Natūraliai gamtoje augančios žolelės garsėja savo medicininėmis savybėmis, tad iš jų surinktas medus labai vertingas.  Ypač vertinamas čiobrelių medus dėl savo antiseptinių savybių, gintarinės spalvos bei aromatingo kvapo. Sfakia miestelis išlaiko 250 metų bitininkystės tradicijas perduodant žinias iš kartos į kartą, tad atradę medų iš šios vietovės, galite tai laikyti kokybės garantu. 

Vietiniai gėrimai

Tsikoudia arba kitaip - Kretos rakė - tai stiprus vietinis gėrimas, gaminamas iš vynuogių, o tiksliau iš to, kas lieka išspaudus vynuogių sultis. Graikai - taupūs žmonės, tad tikrai neišmes to, iš ko dar galima pagaminti puikų gėrimą. Kretos tavernose padavėjas dažnai  po valgio jums pasiūlys išgerti rakės ir užkąsti arbūzu arba melionu - visiškai nemokamai! Tokia tradicija Kretoje gyvuoja nuo seno. Tad rakė gali tapti puikiomis lauktuvėmis, tik perkant supermarketuose galite kiek nusivilti skoniu, geriau, jei paragausite kur kavinėje ir jums patiks, tiesiog paklauskite, ar yra galimybė įsigyti butelį. Rakė dažnai gaminama namuose, todėl geriausi gaminiai iki prekybos centrų neatkeliauja. Vietiniai  taip pat gamina rakę ir su medumi bei pagardina prieskoniais. Tokia rakė patiks lengvesnių ir saldesnių gėrimų mėgėjams, Kretoje ji atpažįstama Rakomelo pavadinimu.

Kretoje paragaukite vietinių patiekalų, tokių, kaip mousaka arba ant žarijų keptos aviena, o prie jų puikiai tiks graikiškas gėrimas Ouzo iš anyžių. Dažnas padavėjas juokauja, kad moka  iš pažiūros skaidrų gėrimą paversti pienu. Ir ką gi, prieš patiekiant Ouzą, padavėjas įpila į gėrimą vandens ir jis įgauna pieno spalvą. Neveltui kartais tarp vietinių galima nugirsti šį stiprų ir išskirtinio skonio gėrimą vadinant liūtų pienu. Tikima, kad gėrimas suteikia galios ir stiprybės. Ouzas lauktuvėms taip pat tiks, tačiau jei ieškote išskirtinai Kretos lauktuvių, vis tik rakė būtų tinkamesnis gėrimas, nes Ouzo, nors ir graikiškas gėrimas, bet ne toks būdingas išskirtinai Kretos salai.

Kretos peiliai

Rankų darbo Kretos  peiliai su kauline arba medine rankena  taip pat verti įtraukti į lauktuvių iš Kretos sąrašą. Tradiciškai  jie yra V formos ir dekoruojami “mantinadomis” (graikiškų tautinių dainų ar poemų žodžiais), kurios siunčia tam tikrą palinkėjimą būsimam peilio savininkui.

Karobo  skanėstai

Visa viduržemio jūros pakrantė bei jos salos gausiai nusėtos karobo medžiais, nes, dėl tinkamų oro sąlygų, jie čia dygsta greitai lyg piktžolės ir gausiai brandina vaisius. Šis medis subrandina pupeles primenančius vaisius iš kurių gaminami saldainiai, sausainiai, džemai, sirupai ir net gėrimas, primenantis kakavą. Tai puikus pakaitalas netoleruojantiems šokolado, kakavos pupelių. Karobas pasižymi antiseptinėmis savybėmis, padeda sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje, dažnai naudojamas peršalimo ligų profilaktikai. Pupeles galima valgyti ir neapdorotas, pabandykite paragauti ir pajusite lengvą saldumą.

Keramikos dirbiniai 

Kretoje gausu amatininkų darbų, stebinančių  formų, spalvų ir raštų įvairove. Sala užaugino tikrą keramikų kartą, puoselėjančią žiedimo tradicijas net 5000 tūkstančius metų. Jei norite susipažinti su žiedimo tradicijomis ir įsigyti gaminių iš pirmų rankų, apsilankykite keramikų kaimelyje Margarites netoli Retimnio miesto.

[post.related_locations.title]

Kelionių blogas - ką reikia žinoti apie Kretą?

Pasiruoškite įvairiems nutikimams, kurie gali įvykti Jūsų kelionės metu.