×
Turite klausimų? Pir - Pen 8:00-18:00 +370 5 266 1616 keliones@baltictours.lt

Kelionių istorijos ir patarimai

Nardymas

Nardymas Kroatijoje: delfinai, jūrų arkliukai ir nuskendę laivai

1+
Skaitymo trukmė: 6 min.
Kroatija garsėja ne tik dėl fantastiškų nacionalinių parkų, nuostabios virtuvės, Dubrovniko, Splito, Zagrebo miestų, bet ir įspūdingos Adrijos jūros pakrantės. Ji tęsiasi daugiau kaip 1700 kilometrų, išsiskiria daugybe salų ir neįtikėtinai skaidriu jūros vandeniu. Ir tikrai ne kiekvienas keliautojas pagalvoja, kad atostogų metu Kroatijoje galima užsiimti paviršiniu ir giluminiu nardymu!

Delfinai

Kodėl verta nardyti Adrijos jūroje?

Nors tai ir ne Raudonoji jūra, nardymą Kroatijoje išmėginti verta dėl išskirtinai skaidraus vandens, atveriančio puikias povandeninio matomumo galimybes. Antra, nardymas Adrijos jūroje yra saugus, pavyzdžiui, nereikia baimintis pašonėje išvysti drauge plaukiantį ryklį, tačiau jei jums pasiseks, galite išvysti delfinų! Nardžiusieji teigia, jog ši pramoga Kroatijoje nebrangi, ypač užsiimant paviršiniu nardymu (angl. snorkeling), kuriam tereikia akinių, oro vamzdelio ir plaukmenų.

Geriausios vietos išbandyti paviršinį nardymą

Brijuni – įspūdingas Kroatijos nacionalinis parkas, ne vieno nardytojo rekomenduojamas kaip vieta „numeris vienas“. Brijuni salų regionas mena romėnų laikus, o kai kurių pastatų (romėnų vilų, Bizantijos pilies) griuvėsiai vis dar ilsisi po vandeniu. Be to, šiame salyne žvejyba griežtai reguliuojama, tad po vandeniu neabejotinai susidursite su kur kas gausesne povandenine fauna.

Makarska Riviera – siaura, 60 kilometrų ilgio pakrantė Kroatijos pietuose. Nardymą čia rekomenduojama išbandyti dėl vaizdingų įlankų, puikaus povandeninio matomumo bei gyvūnijos: aštuonkojų, nedidelių žuvelių, jūrų ežių, krabų. Nardžiusieji čia teigia, jog didelį malonumą prideda itin vaizdinga apylinkių panorama, džiuginanti išnirus iš vandens. Makarskos Rivjerą patogiai pasieksite autobusais, keliaujančiais į aplinkinius kaimelius.

Povandeninis pasaulis

Vis sala – vieta, kurią rekomenduotų kiekvienas nardytojas. Nedidukei kalvotai salai būdingos siauros, uolėtos įlankos ir vaizdinga, uolinga povandeninė panorama. Saloje, XX a. buvo įsikūrusi Jugoslavijos armija, taigi, po vandeniu galėsite ištyrinėti išlikusius povandeninius karinių laivų tunelius, besislepiančius Stiniva ir Srebrna paplūdimiuose. Taip pat verta aplankyti Žaliąjį bei Mėlynąjį urvus. Nors sala nedidukė, čia veikia net šeši nardymo centrai, kuriuose galėsite užsisakyti turą.

Dugi otok sala (liet. ilgoji sala) – driekiasi šiaurinėje Dalmatijoje. Nardymas prie stačių Legnica uolų suteiks išskirtinių potyrių, nes po vandeniu aptiksite 1983-iais nuskendusio laivo „Michele“ nuolaužas, tapusiomis namais gausybei žuvų ir koralų.

Kur išbandyti giluminį nardymą?

Giluminiam nardymui (angl. scuba diving) reikalingas oro balionas, neriant šiuo būdu leidžiamasi į didesnį – 9–18 m. gylį. Renkantis giluminį nardymą naujokams užtenka išklausyti įvadinį nardymo kursą pasirinktame nardymo centre.

Nuskendęs laivas

Taranto laivas su visu savo kroviniu (traktoriais ir miltais) į dugną dėl sprogusios minos nugrimzdo 1943-iais. Jis ilsisi visai netoli pakrantės, šalia Gruž uosto, Dubrovnike priglausdamas ten gyvenančias skorpionžuves, aštuonkojus, omarus ir daugelį kitų. Skenduolis ir jo krovinys išsidėstę 10–52 m gylyje, tad į šią povandeninę ekskursiją rekomenduojama leistis pažengusiems nardytojams. Tai išbandę teigia, jog verta!

Bol miestas Brač saloje – šio miesto pakrantėse nardyti rekomenduojama svajojantiems pasilabinti su draugiškaisiais delfinais. Šiuose vandenyse jie – dažni svečiai.

Lučice urvą Brač saloje sudaro dvi skirtingos „kameros“, abi driekiasi iki 40 metrų gylio. Čia išvysite įstabių stalaktitų ir stalagmitų, čia esančių dar nuo tų laikų, kuomet urvas driekėsi gerokai virš jūros lygio. Urvų sienos apaugusios rausvais koralais, o dugnas padengtas oranžiniais jūros augalais. Čia neturėtų leistis turintys klaustrofobinių polinkių.

Nardymas, koralai

Baron Gautsch laivas Rovinj mieste – šį objektą užkietėję nardytojai vadina vienu įspūdingiausių Adrijos jūroje. Paskendęs jis 1914-iais, todėl dabar „puošiasi“ įvairiausių spalvų dumbliais, koralais, bet tebėra puikios būklės tyrinėjimams. Laivas saugomas Kroatijos Kultūros ministerijos, tad norint jį išvysti reikėtų kreiptis į vietinius nardymo centrus, turinčius leidimą čia nardyti.

Fraskeric salelėje Istrijos pusiasalyje drąsiai gali pasižvalgyti skirtingų gebėjimų nardytojai. Čia yra net keturi tuneliai besidriekiantys nuo 3 iki 16 metrų gylio. Dėl įspūdingų vaizdų ir vidun patenkančios mėnulio šviesos tuneliuose itin populiaru nardyti naktį. Kalbama, jog čia gyvena ir jūrų arkliukai.

Jūrų arkliukas

Kur kreiptis norint išbandyti nardymą?

Kroatijoje veikia daugiau kaip 100 nardymo centrų, tad rinktis yra iš ko. Organizuotų paviršinio nardymo turų šalyje rasite kur kas mažiau, nei giluminio, kadangi tuo dažniausiai užsiimama individualiai. Planuojantiems leistis į paviršinį nardymą patariama tam skirtus reikmenis atsivežti su savimi, nes nuomota įranga gali nuvilti savo kokybe, o perkant vietoje gali tekti permokėti.
Gerų įvertinimų ir atsiliepimų internete sulaukia „Padi travel“, „Pongo“, „Blue planet diving“ giluminio nardymo paslaugas teikiančios kompanijos. Daugelis kompanijų rekomenduoja draustis specialiu draudimu.

Kiek kainuoja nardymas Kroatijoje?

Vienos dienos trukmės giluminio nardymo kainos svyruoja nuo 40 iki 70 eurų, už penkių dienų nardymo maratoną sumokėsite apie 200–300 eurų. Kai kurios siūlo keleivių paėmimą iš patogios vietos.

Baltic Tours
Emocijos, profesionalumas ir dalijimasis kelionių džiaugsmu – tai, kas daro mus išskirtiniais. Baltic Tours kelionių agentūra – daugiau nei kelionės įsigijimo vieta ar paslaugos. Tai patirties mainai, atspindintys inovatyvius kelionių organizavimo ypatumus. Baltic Tours kelionių ekspertai it gerų atostogų riteriai, šiuose unikaliuose kelionių įrašuose pasakojantys ne tik istorijas iš savo patirties, bet gvildenantys keliautojų istorijas ir paslaptis, kuriomis gaubiasi kiekviena kryptis.