×
Turite klausimų? Pir - Pen 8:00-18:00 +370 5 266 1616 keliones@baltictours.lt

Kelionių istorijos ir patarimai

Žmonių minia prie Eifelio bokšto

Prancūzų etiketo taisyklės

13+
Prancūzija – kiekvienam puikiai žinoma, nepaaiškinamą žavesį skleidžianti šalis, viliojanti atvykti susipažinti su išskirtine kultūra ir gyvenimo būdu. Prancūzai pasižymi laisvės pojūčiu, meile gyvenimui, pozityviu mąstymu ir paprasčiausiu užsidegimu gyventi.

Tačiau svetimšaliui Prancūzija gali pasirodyti ne tokia jau ir paprasta! Keliaujant į šią romantišką šalį privalu susipažinti ir bent minimaliai išmanyti prancūzų etiketo taisykles, kitu atveju galite likti nesuprastas ir palydėtas nemaloniu žvilgsniu ar gestu. Taigi, kokios etiketo normos yra priimtinos tikram prancūzui?

Menas ir kultūra – prancūzų kraujyje

Nenustebkite, jei tik atvykus į šalį prancūzai jums pasirodys šalti, santūrūs, o kartais net ir arogantiški – tokie jie būna apsupti nepažįstamųjų. Tačiau kiek daugiau pabendravus jie mielai leisis su jumis į kalbas apie meną, literatūrą, muziką, kultūrą, todėl svarbu, kad turėtumėte šiomis temomis ką papasakoti. Taip pat prancūzai vertins jūsų, kaip turisto, nuomonę apie šalį. Vis dėlto – nepamirškite sugalvoti ką nors protingo! Pavyzdžiui, papasakokite savo įspūdžius iš apsilankymų muziejuose ar meno galerijose.

Vyras žiūri į paveikslą

Prancūzai vertina meną

Kūno kalba

Svarbu, jog būtumėte tvarkingai apsirengęs bei parodytumėte išauklėtas manieras. Stovėkite tiesiai, suglaustomis kojomis, o kuomet sėdate prie bendro pietų stalo – nelaikykite rankų ant kelių. Jas padėkite ant stalo ties riešais ar dilbiais (jokiu būdu nesiremkite į stalą alkūnėmis!). Prancūzai mėgsta matyti, kur yra valgančiojo rankos.

Taip pat vietiniams įprasta ekspresyviai naudotis kūno kalba ir gestikuliuoti, tad derėtų mokėti suprasti, ką reiškia kartais visai įprasti ir niekuo neišsiskiriantys gestai. Šypsena veide ne visada reiškia, kad prancūzas yra patenkintas. Tai gali būti absurdo šypsena ir reikšti, kad jūs bendraudamas tiesiog per daug savimi žavitės. Nuoširdžiai jie šypsosi tik artimų žmonių draugijoje ir tik tada, kai tam yra priežastis. Teigiama, kad prancūzai netgi turi 13 šypsenų tipų, pradedant baimės šypsena, baigiant pajuokos šypsena. Tai įrodo, kokie jie išties analitiški – net šypsenos sugrupuotos pagal reikšmes! O jei pamatysite prancūzą gestikuliuojant lyg jis rankose laikytų menamą fleitą ir ja grotų, žinokite – šnekate per daug.

Vyras su kostiumu

Prancūzams svarbu atrodyti tvarkingai

Valdykite savo žvilgsnį

Nesistenkite per daug palaikyti akių kontakto, nes nepažįstamiesiems gali pasirodyti, kad ieškote atsitiktinių pažinčių. Vis dėlto, taip pat nederėtų visiškai jo vengti, nes tai laikoma nepagarbos gestu. Akių kontaktas artimoje aplinkoje reiškia lygybės patvirtinimą. Tad privalote atrasti aukso viduriuką ir suvokti, kokioje aplinkoje ir kokią reikšmę turi akių kontakto palaikymas.

Merginos žvilgsnis

Prancūzai atkreipia dėmesį į žvilgsnį

Patarimas vyriškiams

Į jaunas, netekėjusias merginas kreipkitės madmoiselle, o į ištekėjusias moteris – madame. Kreipinyje būtinai paminėkite merginos / moters pavardę, pavyzdžiui: Bonjour, mademoiselle / madame Dupont. Taip pat nesistenkite pasirodyti tikras džentelmenas ir nepulkite padėti moteriai apsivilkti palto – prancūzams tai visiškai neįprasta.

Mergina prie Eifelio bokšto

Prancūzams nepriimtina padėti moteriai apsivilkti palto

Manieros prie pietų stalo

Grįžtant prie temos apie manieras prie bendro pietų stalo – nevalgykite duonos prieš pagrindinį patiekalą. Ją valgykite kartu su maistu ir nebijokite dėti ant stalo, o ne į lėkštę – prancūzams tai priimtina ir netgi pageidautina. Jei valgote sūrį – nepjaustykite jo pats, jei nežinote kaip teisingai tai daryti. Geriau tiesiog paprašykite kolegų prancūzų. Na, o jei restorane užsisakėte salotų, verčiau nė nemanykite jų pjaustyti! Salotų lapus turite sulenkti taip, kad tilptų į burną nepjaustyti.

Prancūziška duona

Prancūzišką duoną – baguette – dėkite tiesiai ant stalo

Taigi, iš pirmo žvilgsnio paprasta išvyka į išsvajotąją Prancūziją gali tapti sudėtinga misija. Prancūzai turi savitus kultūros ir etiketo ypatumus, kuriuos derėtų suprasti prieš čia atvykstant, kitaip galite būti palaikytas neišmanėliu. Jie pabrėžia racionalaus proto svarbą, gali būti itin emocionalūs, tačiau jų pačių elgsenoje retai galima rasti logiškumo. Vis dėlto, tuo Prancūzija ir yra tokia žavi šalis!

Simona Klimanskytė
Baltic Tours kolektyvas spalvingas, o į jį dar daugiau spalvų, estetikos ir ypatingos stiliaus nuovokos atneša Simona. Būtent Simona mūsų tinklaraščio įrašuose kalba apie tai, kad keliauti yra mažų mažiausiai madinga! Kviečiam ragauti, pažinti ir atrasti. Ir jeigu nežinote, ką krauti į lagaminą ar kokia emocija tyrinėt pasaulį, jūsų kelionės gidu privalo tapti Simonos patarimai.