×
Turite klausimų? Pir - Pen 8:00-18:00 +370 5 266 1616 keliones@baltictours.lt

Kelionių istorijos ir patarimai

Mergina stebinti miesto panoramą

Portugalija, aš tave įsimylėjau iš pirmo žvilgsnio

8+
Spalvotos gatvės, debesys it prisigėrę sodraus portugališko vyno ir žmonės, kurie atsipalaidavę ragauja gyvenimą ramiu žingsniu. Apie Portugaliją galėtume kalbėti iki begalybės, tačiau šiandien Baltic Tours komanda žvelgia į šalį keliautojo žvilgsniu. 👀

Monika – išskirtinė asmenybė, kuri sulaužė savo įsitikinimus ir baimes paslėpė po portugališka saule: „Visada nuoširdžiai maniau, jog dėl kalbos barjero nepajėgčiau komunikuoti su pasauliu ir kitomis kalbomis kalbančiais žmonėmis. Gal būtent dėl to, taip ir neišvažiavau gyventi svetur jau po mokyklos. Nors kai dar buvau visai maža, nežinia iš kur susigalvojau, jog būtinai gyvensiu šiltuose kraštuose. Ir juk ne veltui sakoma, kad jeigu kokią mintį ilgai brandinsi, vieną dieną ji ims ir išsipildys…“ – šypsosi Monika, kurios širdis visai netrukus ėmė plakti portugališku ritmu. Monikos istorija – Jūsų širdims. 💛

Drąsos bilietas į Portą

Visai netyčia, studijų metu, pakliuvau į projektą, kuriame susipažinau su keliais portugalais. Tiesa, likus vos kelioms dienoms iki Erasmus+ konkurso pabaigos. Paskubomis supildžiau visus dokumentus ir jau po 4 mėnesių stovėjau Douro upės pakrantėje (Porto downtown), gatvės muzikantų ir aplink juos besibūriuojančių praeivių apsupty.

Jau pirmą dieną, klydinėdama siaurom gatvelėm, į gretimas kavinukes užsukdavau paklausti kelio ir visuomet sulaukdavau minios žmonių, bandančių man pagelbėti. Net jeigu ir negalėjau susikalbėti vietinių kalba, buvau čia it sava ir viduj jaučiau didžiulę šilumą.

Porto miestas vis labiau žengia į tarptautiškumą – čia kiekvienas naujas gyventojas priimamas šiltai. Šis kraštas vilioja saule, paplūdimiais, beje, jis yra vienas saugiausių Europoje. Gatvėse neišvysi greitu žingsniu žygiuojančių ar skubančių žmonių, gyvenimas čia vyksta „Calma!“ (ramiai!), portugališku ritmu.

Visą gyvenimą stengiuosi kuo daugiau keliauti, pamatyti ir patirti. Šiuo metu manau, kad Europoje mes visi tikrai gana panašūs ir kardinalių skirtumų tarp kultūrų neatrasi. Sakoma, jog žmonių šilumą ir atvirumą nulemia oras – saulė ir daug vitamino D. Ir iš tiesų, Portugalija gali pasigirti didžiausiu saulėtų dienų skaičiumi per metus.

Mandagūs portugalai dovanoja portugališkus bučinius

Čia žmonės tave visuomet pasitiks su šypsena veide, o iš visų pusių girdėsi „Bom Dia/Boa Tarde“ (Labas rytas/Laba diena), nesvarbu, pažįstami Jūs esate ar ne. Portugalams tylėti ir nesisveikinti yra nemandagu. Beje, Portugalijoje pasisveikinant bučiuojama į abu žandus ir sakoma frazė „Tudo bem?“. Dažniausiai, į ją taip pat ir atsakoma (Viskas gerai?/Viskas gerai).

Futbolas – antroji portugalų religija

Karščiausia diskusija užvirtų su vietiniais kalbant apie futbolą – tai jų antroji „religija“. Šalis neatsiejama ir nuo kavinių, į kurias renkamasi žiūrėti varžybų. Tai šalis turinti apskritai beprotiškai didelį kavinių skaičių – mieste jos įsikūrusios ant kiekvieno namo kampo, o net ir mažiausiam kaimuke bent kelias jas atrasti galima. Portugalai į kavines renkasi bet kuriuo paros metu: čia pietaujama, ateinama kavos pertraukėlių, žiūrimos varžybos ar susitinkama su draugais prieš vakarėlį.

Portugalijoje naktinis gyvenimas prasideda daug vėliau nei Lietuvoje

Įsilieti į keistą portugališko gyvenimo ritmą man reikėjo laiko. Buvo keista, kad namus prieš vakarėlį palieki tik vidurnaktį, būtinai tik po didelės šeimyninės vakarienės (kuri yra kiekvienos šeimos stipriausia ir svarbiausia tradicija). Pabuvęs bare su draugais, į šokius trauki tik apie 3-4 valandą nakties. Po vakarėlio – namo? Visai ne! Kartu su kompanija keliauji pusryčiauti į kavinę ir tik tada – poilsis. Beje, vasarą poilsį namuose keiti į ramybę ir saulę paplūdimyje.

Portugalijos virtuvė ir pigiausia kava Europoje

Kiekviename Portugalijos regione gali atrasti kažko naujo, tad visiems sakau – geriausia tiesiog atkeliauti ir paragauti! Tradiciškai, čia atvykus vietiniai pasiūlys paragauti skirtingais būdais ruošiamos „Bacalhau“ (menkės). Taip pat verta žinoti „Francesinha“ – tai greito maisto tipo patiekalas išalkusiems. Taip pat „Polvo á Lagareiro“ – tai aštuonkojis su jūrų gėrybėmis, kurios, beje, neatsiejamos nuo portugališkos virtuvės ir žinoma – desertas, kurio privaloma paragauti – „Pastel de Nata“.

Ne paslaptis, jog Portugalijoje galima rasti vieną geriausių ir tikrai pigiausių kavų Europoje. Ir nesvarbu kurią kafeteriją pasirinksi – aš dar nesu girdėjusi, kad kam nors kava kur nors nepatiktų! Tą patį galiu paminėti ir kalbant apie vyną.

Nuo nesibaigiančios vasaros iki snieguotų kalnų viršūnių

Portugalija visada turi ką pasiūlyti: per visą šalį besidriekiantis vandenynas neleidžia niekam pabėgti daugiau nei 200 km nuo paplūdimio. Kalnų upės, kriokliai! Pavyzdžiui, nacionalinis „Peneda-Gerês“ parkas šiaurinėje dalyje yra tobula vieta gamtos, nuotykių ir įvairaus sporto mylėtojams. Kiekvienas mažas Portugalijos miestelis yra kažkuo savitas: unikali architektūra, folkloriniai renginiai, muzika, tradicijos, žmonės. Taip pat Atlanto vandenyne yra dvi Portugalijai priklausančios salos – Madeira ir Azores. Būtent jos išsiskiria savo gamta, klimatu ir yra tikros turistų numylėtinės.

Kainos, išlaidos ir nuolaidos: kokio storio piniginę temptis į Portugaliją

Kainos čia, lyginant su kitomis Europos šalimis, yra vienos žemiausių. Būtent dėl šios priežasties, (o taip pat ir dėl šalies dydžio), joje labai patogu keliauti. Čia galima pamatyti daug net per labai trumpą laiką.

Išlaidos, žinoma, dar priklauso ir nuo to, kurioje vietoje gyveni, nes Lisabonoje kainos gali būti du kartus aukštesnės. Portugalijos pietuose vasarą kainos pakeliamos vien dėl atvykstančių turistų.

Transporto sistema Portugalijoje išvystyta puikiai, pagrindinė priemonė čia – traukiniai, kurie jungia pietinę ir šiaurinę dalis. Porte ir Lisabonoje patogi metro sistema. Viešąjam transportui taikomos nuolaidos jaunimui iki 26 metų.

Pigi nakvynė net tarp bangų

Pigią nakvynę rasti šalyje irgi nėra sudėtinga – per visą pakrantę nusitiesusius miestus vienija banglenčių sportas, todėl juose gausu mokyklų ir kitokių vietų, kur apsistoja žmonės iš viso pasaulio. Tęsiant kalbą apie bangas gaudančius banglentininkus, būtina paminėti miestelį Nazare. Būtent jis vilioja banglenčių sporto fanatikus didžiausiomis bangomis pasaulyje. Tik, deja, maudytis ten nesmagu vien dėl vandens temperatūros – šalta it Baltijos jūroj!

Portugalijoje vasara baigiasi rugsėjo 21 dieną

Kai pirmą kartą čia važiavau, įsidėjau tik maudymosi kostiumėlį ir porą suknelių. O atvažiavau, žinoma, tuomet, kai čia vasara baigėsi. Beje, Portugalijoje vasaros pabaiga laikoma rugsėjo 21 diena. Iki to dar galima ir degintis, ir maudytis. Vėliau gali tekt ir kelnes, megztinius bei striukes iš lagaminų traukti.

Portugaliją lankyti galima ištisus metus

Vietiniai dažnai sako, jog žiemą čia lietus visą mėnesį pila, bet kol kas aš (čia gyvenu jau 1,5 metų) susidūriau tik su nežymiu lietumi. Galiu pasidžiaugti, jog mane dažnai lepino saulėtos dienos. Dieną žiemos metu temperatūra gali pakilti net iki +24°C laipsnių šilumos, tačiau naktys tuo metu jau būna šaltokos.

Portugalai šventėse Arba šventės portugaluose

Šventės ir festivaliai suburia visus portugalus – jie išeina į gatves, džiūgauja ir linksminasi. Vasaros metu, skirtinguose regionuose, tokios šventės vyksta kas savaitę, būtent jose pristatoma krašto istorija, paveldas, tradicijos, maistas.

São João (vykstanti per Jonines) yra didžiausia vasaros šventė Porte ir Bragoje, kurios trukmė – net pusantros savaitės. Patys portugalai juokauja, kad kasmet kiekvieną šventę jie stengiasi dar labiau prailginti. Na, o kaip kitaip, kai kiekvieno portugalo gyvenimas neatsiejamas nuo susitikimų, kavinių ir barų.

Čia gyvendama vis atrandu kažką naujo, ši šalis vis sugeba mane nustebinti ir sužavėti. Yra galybė vietų, kurių dar nesu spėjusi aplankyti, todėl grįždama į Lietuvą visada širdy atsivežu energijos, naujų idėjų, noro pažinti ir keliauti. Tada ir tą pilką lietuvišką dangų iškęsti lengviau pasidaro.

Ir visgi, su kiekvienu grįžimu vis labiau suprantu, jog mano namai ten jau daugiau, nei čia. 

Sako, kad žmonės aplinkui geresni patampa, kai atranda vietą, kurioje jiems gyventi tinka labiausiai. Todėl keliaukit ir atraskit. Ir būtinai svajokit, ir svajokit garsiai, nes svajonės pildosi. O jei pasiilgot saulės, vandenyno, gamtos, šviežios žuvies ir gero vyno, besvajodami būtinai čia apsilankykit. Vien tam, kad netrūktų įkvėpimo!

Galiu patikinti, jog daugelis šią vietą įsimyli iškart!
Su meile ir aš,
Monika Šeduikytė
Turi savo istoriją?

Istorija dalinasi keliautoja Monika
Čia gimsta istorijos, keliautojų lūpomis kalba prisiminimai ir pasakojimai virsta patarimais. Ir tai ne šiaip sau kelionių tinklaraštis. Tai – nuoširdūs interviu prie puodelio kavos ir ilgi pašnekesiai gvildenant gražiausius pasaulio kampelius. Dalinamės, kad apsigaubę naujienomis niekuomet nestokotumėt noro keliauti, kurti, pažinti ir mylėti pasaulį!