×
Turite klausimų? Pir - Pen 8:00-18:00 +370 5 266 1616 keliones@baltictours.lt

Kelionių istorijos ir patarimai

Lankytinos vietos Barselonoje

Ką pamatyti Ispanijoje: išsišokėlio Salvador Dalí muziejus

7+
Kai žavaus rugpjūčio vidury pritrūksta saulės, keliamės į Ispaniją. Į Barseloną besileidžiantis lėktuvas beveik glosto jūrą, o bežiūrint iš padangių gali pamatyti bene visus architektūrinius stebuklus. Apie Barseloną ir Ispaniją informacijos apstu, tačiau, jeigu atvirai, akimis valgyti šią šalį niekada nebus gana.

Kol Vilniaus gatvės ruošės puoštis sakuromis, į Baltic Tours biurą atskrido meniška siela! Keliautoja Izabelė šypsosi, spėjam – menininkė ne tik palmes Barselonoj akimis norėjo tapyti, bet ir Dali (Salvador Dalí) muziejų aplankyti.

Šis tinklaraščio įrašas skirtas ne tik galvą pametusiems menininkams. Jeigu šypsodamiesi narpliojat Ispanijos paslaptis, trokštate įkvėpimo ar esate pasiruošę šuoliui per kasdienybės slenkstį (kurioj, galbūt, per daug blankių spalvų), jūs šią istoriją skaitot pačiu metu!

Mergina Ispanijoje su žalia suknele

Keliautoja Izabelėasmeninė nuotrauka

Izabelė pasakoja, jog pamatyti garsų menininko muziejų viliojo Dali asmenybė, o vien tik Barselonos įspūdžiams nebeužteko: „Tiesą sakant, dar prieš važiuojant į muziejų, apie šį menininką nebuvau pačios geriausios nuomonės. Man jis visada atrodė per daug keistas, negalėjau jo suprasti. Tačiau, lankantis Barselonoje, buvo galimybė apsilankyti Dali muziejuje, todėl savo pasirinkimu nė nedvejojau. Tiesa, tada dar nebuvau peržengusi rusų kalbos barjero, tad į Tez Tour organizuojamą ekskursiją leidausi kartu su mama“.

Žirona ir bučiniai statulai

Keliautoja pasakoja, jog prieš apsilankant muziejuje, keliautojai mindė turistų komplimentais apdalintą Žironos miestelio grindinį: „Žironą galima būtų vadinti nauju turistiniu miesteliu, nes jis keliautojus įsileido tik dėl užklupusios krizės. Sakoma, jog patys vietiniai nenorėjo įsileisti turistų vien dėl to, jog manė, kad jie sudrums miestelio ramybę. Tam, kad nepatektų svetimas žmogus, jie turėjo susitarimą – užeidami į miestelį turėdavo pabučiuoti į stovinčio berniuko statulos užpakalį. Būtent taip jie atpažindavo atvykėlį“, – šypsosi Izabelė.

Žirona - miestelis Ispanijoje

Žirona – Ispanijos miestelis / asmeninė nuotrauka

Išsišokėlis Salvador Dali

Keliautojos prisipažįsta, jog tokio didelio įspūdžio nesitikėjo, ta proga teko net servetėles iš kišenių traukti – norėjosi bent kelias istorijas užsirašyti, o ne tik širdy laikyti: „Salvador Dali buvo tikras išsišokėlis, ypatingai sudėtinga asmenybė, nuolatos siekė nustebinti. Galim drąsiai prisipažinti, kad mus kiek iš vėžių išmušė vien tik pirma istorija apie jį ir jo mūzą Galą. Klausiate, kaip jis susipažino su savo gyvenimo moterimi? Buitiškai pasakojam – kartą pas Dali į svečius atvažiavo jo geras pažįstamas su žmona. Kadangi menininkas, kaip jau žinom, mėgo išsišokti, jis pasitiko svečius išsivoliojęs… mėšle. O likimas, sako, neklausia – pamatęs Galą (tuo metu to pažįstamo žmoną), iškart bėgo persirengt, matyt, širdelė suvirpėjo. Įdomus faktas – ekskursijos gidė pasakojo, jog nuo tada Gala iš Dali namų ir nebeišvažiavo“, – šypsosi keliautojos.

Keliautoja Žironoje

Keliautoja lankosi Žironoje, pakeliui į muziejų / asmeninė nuotrauka

Muziejus į muziejų nepanašus

Jeigu galvojate, kad Salvador Dali muziejus atrodo kaip TIKRAS tradicinis muziejus, teks šiek tiek paplušėti perfiltruojant mintis. Izabelė atvirauja, jog greičiau šį muziejų tektų pavadinti vienu dideliu performansu: „Turbūt reikėtų pradėt nuo to, kad lankytis jame rekomenduojama tik vėlai vakare, galbūt kažkokios erdvės atsidaro ir ankščiau, tačiau dėl tam tikrų apšvietimų muziejus lankytojams duris atveria tik 22:00 valandą. O vėliau – pasiruoškite emocijoms. Vien pastato išorė šiek tiek abstulbina, stovi sau prieš pastatą, išdabiną bandelėm, kiaušiniais ir ant pravažiuojančių mašinų matai savo atvaizdą, perkreiptą iš nuostabos ir nesusipratimo“, – juokiasi Izabelė.

Salvador Dali muziejaus išorė

Salvador Dali muziejus / asmeninė nuotrauka

Taip, taip – pastatas padabintas iškiliomis bandelėmis. Keliautojos pasakoja – kelionės gidė nuolat akcentavo, jog Dali mėgdavo simbolius, o bandelės jam primindavo vaikystę, kuomet jas menininkui kepdavo rūpestinga mama. Kita vertus, pats Dali nesiveldavo į emocijas, mat jis mėgdavo iš visko daryti pinigus. Pavyzdžiui, eksponatas muziejuje gali atrodyti visai paprastas, tačiau įmetus pinigėlį net paveikslas pražys tikra spalvų puokšte ar atskleis dar kokį stebuklą. „Dar vienas įdomus momentas – jo moteris Gala buvo menininko mūza ir Dali atvaizduodavo ją bene visuose savo darbuose“.

Galos atspindžiai Salvador Dali paveiksluose

 Galos atspindžiai Dali kūriniuose / asmeninė nuotrauka

Dali palaidotas prie moterų tualeto

Jeigu atrodo, kad išsišokėlių šiame pasaulyje daug, tai niekas vis tiek turbūt negalėtų pranokti paties Dali: „Ekskursijoje vos spėjom gaudyt kvapą, nes kiekviena istorija užburdavo taip, kad net reikėjo žandikaulį prilaikyti. Pavyzdžiui spėkite, kodėl Dali palaidotas prie moterų tualeto? Čia buvo jo paties noras. Atskleidžiam paslaptį – moterys tualetuose apšneka pusę pasaulio, todėl jis nusprendė savo kūną po mirties palikti būtent čia. Turbūt net pomirtinis jo gyvenimas nuotaikingas išliko“, – juokiasi Izabelė.

Salvador Dali muziejus naktį

Salvador Dali muziejus / asmeninė nuotrauka

Kas tu per menininkas

Salvador Dali šlovėje ir pripažinime maudėsi ne iš karto. Jo kitoniškumas buvo sunkiai suvokiamas aplinkiniams, o net ir dabartinis muziejus primena lengvą chaosą: vienu metu diskoteką su daugybe vizualizacijų, garsų ir šviesų, o kitu – gali priminti rūsį ar sandėlį, kuriame talpinami visi nebereikalingi daiktai: „Aš esu įsitikinusi, kad ši vieta – tikras įkvėpimo ir motyvacijos šaltinis tiems, kurie vis dar bijo išeiti iš savo komforto zonos ir likti nesuprasti. Dali irgi nebuvo pripažintas iš karto, pavyzdžiui, kartą pas jį atvažiavę svečiai iš jo šaipėsi ir menininkas nė kiek neįpykęs ėmė į duris mėtyt daiktus, vaisius – viską, kas pakliuvo po ranka. Tada atsisukęs į gerbiamus (o gal ir nelabai) svečius, rodydamas į ištaškytus vaisius ant durų, tarė – štai, menas, prašau“.

Keliauti – rugpjūtį

Keliautojos rekomenduoja Dali tvirtovę lankyti rugpjūtį. Sako, kad tai – tinkamiausias metas: „Ekskursijos įprastai baigiasi 1 valandą nakties. Klausiate, ar miego nesinorės? Atsakome – Dali Jumis pasirūpins, o išeinant iš muziejaus net ir putojančio vyno taure pavaišins, lieps eiti švęsti gyvenimo“.

Keliautoja siaurose gatvelėse

Keliaujant į Salvador Dali muziejų / asmeninė nuotrauka

Turi savo istoriją?

Snieguolė Valiaugaitė
Aviacijos entuziastė, smalsi keliautoja, ypač žavi pradedančioji žurnalistė - poetiškai apie buitį kalbanti ir nei menkiausios įkvėpimo kupinos gyvenimo detalės nepraleidžianti. Snieguolė yra Baltic Tours kolektyvo pozityvių emocijų ir nuoširdumo mašina. Žingeidi, kūrybiška, drąsi ir iniciatyvi, mainais už šypseną dovanojanti žmogiškumo ir kelionių istorijas.