×
Turite klausimų? Pir - Pen 8:00-18:00 +370 5 266 1616 keliones@baltictours.lt

Kelionių istorijos ir patarimai

Kanarai – laimingųjų salų istorija (I dalis)

4+

Išgirdus žodį Kanarai, prieš akis iškyla mėlyno vandens, balto smėlio, įdegusių kūnų vaizdinys, o pasak graikų tai – „laimingosios salos“. Ramybės oazę, kur vyrauja amžinasis pavasaris, sudaro 7 nuostabaus kraštovaizdžio salos: Gran Kanarija, Tenerifė, Lanzarotė, Fuerteventūra, La Gomera, La Palma ir El Hieras, bei kelios negyvenamos salos: Alegranza, Graciosa, Montaña Clara, Roque del Este, Roque del Oeste und Lobos – jos visos yra vulkaninės kilmės. Spalvinga šių kvapą gniaužiančių salų istorija prasidėjo daugiau nei prieš 1000 metų. Ir nors jos yra lyg graži didelė šeimyna, kiekviena sala labai skiriasi viena nuo kitos.

Renkantis atostogų vietą, šios salos yra idealus variantas norint pabėgti nuo lietingų ir niūrių Lietuvos orų. Prieš renkantis atostogų vietą, reikėtų savęs paklausti kelių klausimų: kurioje vietoje norėtųsi praleisi atostogas – ramioje kaimo vietovėje ar energingoje miesto dalyje? Ar ta vieta būtų arčiau vandenyno, ar kalnuose? Kokia veikla norėtųsi užsiimti kelionės metu? Kanarų salos siūlo tokią galybę pasiūlymų, jog vienu metu visko nespėtum nei sužiūrėti, nei aplankyti, tad šis Baltic Tours komandos straipsnių ciklas padės pažinti kiekvieną iš jų ir dar lengviau įsiminti.

HERBAS IR VARDO ATSIRADIMO ISTORIJA

Kanarų salų herbas pasakoja nuostabią istorija. Užrašas „Oceano“ nurodo salų įsikūrimo vietą – Atlanto vandenyną. Leidžiantis žemiau matoma karūna, kuri yra Ispanijos karaliaus simbolis, nors salynas priklauso Ispanijos Karalystei, jau kelis dešimtmečius turi šiokią tokią autonomiją. Skyde pavaizduoti septyni kalnai mini viršuje jau paminėtas 7-ias didžiausias salas. Matote šunis? Kuo jie yra susiję su Kanarų salomis? Kuomet romėnai įžygiavo į salyną, jie susidūrė ne tik su nuožmiais vietiniais gyventojais, bet ir su jų šunimis. Verčiant į lotynų kalbą, šuo reikštu „canis“, todėl būtent viena iš salų ir buvo pavadinta tų šunų garbei „Canaria“.

KLIMATAS IR GAMTA

Didžiausias Kanarų salų privalumas – dėl karšto ir sauso oro bei šalto vandenyno kontakto, kurortuose klimatas yra šiltas ištisus metus. Žiemą temperatūra vyrauja iki 19°C laipsnių šilumos, o vasara lepina net 30°C laipsniais karščio. Amžinojo pavasario salose vandens temperatūra vasara siekia 20°C laipsnių šilumos.

Salose galima rasti tūkstantį skirtingų kraštovaizdžių: paplūdimių, miškų, kopų, natūralių baseinų bei ugnikalnių. Kiekvienas paplūdimys yra savaip unikalus, nes visuose vyrauja skirtingos spalvos smėlis: juodas, auksinis, raudonas, baltas arba net visų paminėtų spalvų mišinys. Paplūdimiai poilsiautojus džiugina ne tik savo gausiu vietos pasirinkimu (kartu sudėjus jie siekia net 256 km), bet ir gausiais pramogų pasiūlymais – tiks tiek ieškantiems poilsio vietos, tiek siekiantiems laisvalaikį praleisti kuo aktyviau. Vakarinės pusės salos yra jaunesnės nei rytinės dalies, todėl juose yra daugiau kalnų ir labiau išsivysčiusių miškų.

MAISTAS

Kanarų tradiciniams patiekalams įtakos turėjo Ispanijos, Afrikos bei Portugalijos virtuvės. Tipiniai patiekalai – iš žuvies ir jūros gėrybių, taip pat labai populiarios virtos bulvės su lupenomis, o užsisakant bet kokį patiekalą, jums bus pasiūlytas Kanarų tradicinis padažas – mojo (skaitoma mocho). Mojo padažai yra kelių rūšių: raudonas tinka bulvytėms ir mėsai, o žalias – žuviai. Mojo padažas susideda iš alyvuogių aliejaus, acto, česnako, o jo spalva priklauso nuo paprikos (raudonas mojo) ir kalendros (žaliasis mojo). Kiti padažai Kanarų salose yra nepaprasto skonio, pavyzdžiui, sūrio ar riešutų. Kalbant apie bulves, nors jos yra kilusios iš Peru, bet šalyje jos tokios populiarios, kad yra patiekiamos ne tik kaip garnyras, bet kaip ir pagrindinis patiekalas. Nacionalinis patiekalas, kurio neparagauti būtų nuodėmė, yra Paella. Tai ypatingai paruošti ryžiai su jūros gėrybėmis. Beje, ožiuko, ėriuko ar paršiuko patiekalai šalyje yra lygiai taip pat populiarūs kaip visos jūrų gėrybės ar žuvis.

Mylintiems gaivumą turime gerų žinių, mat salyne auginami nuostabaus skonio egzotiniai vaisiai, o populiariausias vaisius yra bananas, o jie, beje, turi bene daugiausia plantacijų!

Populiariausi gėrimai Kanaruose yra romas su saldžiu palmių sirupu (Ron y miel), reikia nepamiršti ir sangrijos, taip pat didelio dėmesio susilaukia bananų likeris arba espresso kava su brendžiu. Įsiminkite, jog nereikėtų gerti vandens iš čiaupo, jo pigiai galima nusipirkti prekybos centruose.

PRAMOGOS

Vasario – kovo mėnesiais Kanaruose vyksta be proto daug karnavalų ir festivalių. Vienas iš žymiausių karnavalų būtent ir yra vadinamas Karnavalas, kurio metu persirengėliai išeina į šventinės nuotaikos įsigėrusias gatves, kupinas skardžios muzikos ir šviesų. Visi dalyvaujantys festivalyje susijungia lyg į didelę draugų kompaniją ir trykšta džiaugsmu lėkdami gatve. Karnavalas yra populiarus Lanzarotėje, Tenerifėje ir Gran Kanarijoje. Gegužės – birželio mėnesiais Tenerifėje vyksta gėlių ir meno dirbinių šventė La Orotova, kurios metu gatvės pilnos gėlių kilimų, daug maisto ir gėrimų.

Populiariausias laisvalaikio praleidimo būdas yra nardymas. Niekada to nebandėte? Nepergyvenkite, sertifikuoti instruktoriai visus nuotykių ieškotojus parengia nuo pat pradžių iki galo! Taip pat populiarūs užsiėmimai – banglenčių sportas, lipimas į kalnus, dviračių turai, povandeninė fotografija ir kt.

 

PATARIMAI

  •  Sutaupykite. Sezonas prasideda jau įsibėgėjus vasarai ir baigiasi tik spalio mėnesį, todėl apgyvendinimo kainos yra ypač aukštos, o į Kanarus patogiausia ir pigiausia keliauti iki birželio mėnesio arba lapkričio – gruodžio mėnesiais.
  • Negerkite vandens iš krano. Jis naudojamas iš vietinių vandentiekių, sujungtų su vandenynu.
  • Keliaujant nebijokite užkalbinti vietinių pirmieji. Jie yra be galo draugiški žmonės, kurie su mielu noru jums padės.
  • Pripraskite prie vėlavimo. Pietiečiai yra labai nepunktualūs žmonės, darbus atlieka ne laiku, nėra organizuoti.
  • Keliaujant po salą mašina, būkite atsargūs. Vietiniai mėgsta greitį, o siauruose kalnų keliukuose mašinos sunkiai prasilenkia.
  • Venkite siestos. Nors parduotuvių darbo laikas nuo 9:00 iki 20:00, vietiniai labai mėgsta ilsėtis per „siestą“, pietų pertrauką, trunkančią beveik tris valandas.
  • Karštuoju metu nesilankykite juodo smėlio paplūdimyje. Jie nėra tinkami ramiam poguliui ant smėliuko ar pasivaikščiojimui pakrante.
  • Derėkitės, vietiniai mėgsta derybas. Salyne labai populiari lauko prekyba, bet perkant prekes, vertėtų atkreipti dėmesį į kainą.
  • Maisto ir gėrimų kainos labai svyruoja nuo vietos ir turistų kiekio. Prieš įeidami į restoraną pasidomėkite kokios kainos vyrauja meniu.
  • Dažnai gatvėse reklamuojamos akcijos maistui ir gėrimams. Atkreipkite dėmesį, jog alų iki 15-16 val. galima užsisakyti už 1 eur, bet vakare skanusis gėrimas gali pabrangti kone trigubai.
  • Venkite nedidelių privačių parduotuvių, nes savininkai prekėms yra užsidėję labai didelį antkainį.
  • Salyne pigus alkoholis, kvepalai ir tabakas ne šiaip sau – jiems nėra taikomi mokesčiai.

ĮDOMŪS FAKTAI

  1. Vulkanai, vulkanai ir dar kartą vulkanai. Visos salos yra susidariusios išsiveržus vulkanams. Kai kurie vulkanai aktyviai vis dar veržėsi nuo 14 a., o paskutinis ugnikalnio išsiveržimas įvyko 1971 metais La Palma saloje.
  2. Ropliai. Prieš žmonėms įsikeliant į salyną, tai buvo namai (dabar jau išnykusiems), milžiniškiems driežams ir žiurkėms. Milžiniški driežai Gallotia siekė net iki trijų metrų ilgio.
  3. Kokia gi šalis be karo. Las Palma saloje prasidėjo Ispanijos pilietinis karas (1936 m. liepos 17 d. – 1939 m. balandžio 1 d.). Per Antrą pasaulinį karą Winston Churchill planavo užimti Kanarų salas su mintimis, jog jei Ispanija įsiveržtų į Giblartarą, jie panaudotų puikią jūrinę bazę.
  4. Daugiau turistų nei gyventojų. Šalis turi tik 2,1 mln. gyventojų, bet kasmet į šalį atvyksta 9 – 12 mln. turistų. Jie sudaro net 32 proc. visos šalies BVP.
  5. Nacionaliniai stebuklai. Keturi iš trylikos Ispanijos nacionalinių parkų yra įsikūrę būtent Kanarų salose.
  6. Vulkanas Teidė. Teidė – aukščiausias kalnas visame Ispanijos žemyne ir trečias pagal dydį visame pasaulyje. Jis puošia Tenerifę.
  7. Tarpinė stotelė – Kanarai. Kristupas Kolumbas Kanarų salyną panaudojo kaip sustojimo stotele pakeliui keliaujant į Ameriką.
  8. Mėsytė kepta virš ugnikalnio. Lanzarotėje esančiame Timanfaya nacionaliniame parke galima aplankyti „El Diablo“ restoraną, kuriame yra 9 m ilgio duobė, kuri puikiai tarnauja kaip grilis kepti patiekalams. Griliui nenaudojama jokia energija ir jo temperatūra siekia 400°C laipsnių šilumos.
  9. Atlantida. Iki šiol yra svarstoma teorija, kad Kanarų salos gali būti vandenyno pasiglemžtos turtingosios Atlantidos karalystės liekanos.
  10. Dvi sostinės. Dvi didžiausios salos – Tenerifė ir Gran Kanarija dalijasi Kanarų salyno sostinės vardais Santa Cruz ir Las Palmas.

Sakote, kad pasiilgote tikrų atostogų? Tuomet Baltic Tours komanda rekomenduoja jau dabar griebti geriausią kelionių pasiūlymą į saulės išmyluotas Kanarų salas! Geriausi pasiūlymai tik dabar, tad nesustok. Pasaulis – platus!

Rosita Jozavitaitė
Plati šypsena ir spalvingos mintys, palmių atspindys akyse ir noras pasaulį sudėti į šį kelionių tinklaraštį. Tai - Rosita! Jos straipsniuose rasite daugybę patarimų ir įdomių faktų, kuriuos krausite it gėrybes į savo žinių krepšį ir vešitės tolyn savo atostogų link! Rosita kviečia patirti, pamatyti ir pažinti su Baltic Tours.