×
Turite klausimų? Pir - Pen 8:00-18:00 +370 5 266 1616 keliones@baltictours.lt

Kelionių istorijos ir patarimai

Budos skulptūros Tailandas

Tailandas – viena kryptis, dvi azijietiškos istorijos

4+
Beskime pirštu į pietryčių Aziją: kur Tailandas, kur jūros ne šiltos, o karštos, kur nuovargį nuo pėdų ir nugaros braukia tailandietiškai įgudusios rankos, kur drėgname ore tvyro egzotiniai kvapai, o saulės paragauti gali tropinio mango ar mažojo ananaso gabalėlyje.

Tailandas – tai gaudžiantis Bankokas, ekskursijos po gatvės maisto prekystalius, tropinės salos ir balti paplūdimiai, tai Indijos ir Kinijos architektūrų atspindys įmantriuose šventyklų fasaduose ir bokštuose. Tailandas – tai Azijos patirtis, kuria dalinasi „Baltic Tours“ kelionių ekspertės Rasa Levickaitė ir Sandra Žitkutė. Šįkart istorijų vienu kartu pasipils dvigubai!

Tailando šventyklų architektūra, baltas varpinės bokštas, Tailandas

Dėl ko labiausiai verta keliauti į Tailandą ir kas renkantis top pasaulio kryptį gali nuvilti?

Rasa: išskirčiau du tipus žmonių, kurie Tailandą renkasi pagal tokius norus ir pomėgius: tai vadinamieji bankokistai arba Bankoko gerbėjai ir keliautojai, besidomintys Tailando gamta, salomis, paplūdimiais.

Susipynusios medžio šaknys, skulptūra, milžiniška Budos skulptūra, Tailandas

Bankokas yra tipiškas Azijos didmiestis, kuriame išvysi tiek skurdo, tiek prabangos bei modernių sprendimų apraiškų. Čia pasitiks priimtinos kainos, puikus susisiekimas, nuostabus gatvės maistas, besišypsantys žmonės, begalės viešbučių ir apartamentų, plaukiojantis turgus, prieskonių jūra ir maisto įvairovė, šventyklos ir, žinoma, Bankoko vizitinė kortelė – masažas. Nesu masažo gerbėja, tačiau įkalbinta vyro ir išklausiusi rekomendacijų, užsisakiau pėdų masažą. Ir tikrai tai buvo vienas nuostabiausių tailandietiškų potyrių. Tiesa viena – Bankoke per keletą dienų gali patirti labai daug.

Kaip atostogų kryptis mane šiek tiek nuvylė Puketas (aut. past. didžiausia Tailando sala). Žmonių tipažas čia kitoks, viskas orientuota į vienkartinę paslaugą, gatvės maistas nesuteikia tokio potyrio, kokį bene už dvigubai mažesnę kainą gali gauti Bankoke, paplūdimiai šiukšlinami, kitaip nei Bankoke vyrauja ganėtinai vulgari barų kultūra. Tačiau fantastiški tropinės gamtos takai, nuostabi šilta jūra ir paplūdimiai moralinį slogutį vis tiek atperka.

Berniukas šalia dievybių skulptūrų, papūga, Tailandas

Sandra: taip, tiesiog būtina aplankyti Bankoką ir nuostabiąsias jo šventyklas, paskanauti tobulo gatvės maisto, pasivažinėti tuk-tuk’ais ar rikšomis, pasiplaukioti laivu naktį ir išvysti miestą kitu kampu. Man paliko įspūdį senosios miesto dalies tyrinėjimas – išvyka į senąją Bankoko sostinę Ayutthaya, kurią pasiekėme per 2 val., už kelionę traukiniu sumokėjome 0,39 Eur.

Senoji Ayutthaya sostinė, Tailandas

Aš taip pat siūlyčiau aplenkti Puketą. Kur kas vertingiau nukeliauti į Koh Kood arba Koh Tao salas. Čia gyvenimas teka visai kita tėkme nei didmiestyje. Vienintelis Puketo pliusas, jog iš ten galima pasirinkti puikių turų į Phang Nga Bay (Phang Nga įlanką).

Puketas, Phang Nga įlanka, Tailandas

Pakalbėkime apie Tailando gastronomiją ir gatvės maisto kultūrą.

Sandra: Tailandą pavadinčiau gatvės maisto rojumi. Negaliu garantuoti, jog negresia apsinuodijimas, ypač jautresnio skrandžio šeimininkams, tačiau mano geležinis skrandis džiaugėsi nuo tešloje keptų bananų, tradicinių papajos salotų, spring rolls’ų, tradicinio pad thai patiekalo iš ryžių makaronų (kuriuos galėčiau valgyti tris kartus per dieną) iki jūros gėrybių gardumynų ir ant kiekvieno kampo parduodamų tik ką supjaustytų sultingų mangų ar ananasų.

Pad thai patiekalas, tailandietiški patiekalai

Rasa: einant gatve, tave kviečia pavalgyti tai vienur, tai kitur, taigi, rekomenduočiau surengti sau maisto ekskursiją ir vaikščioti visur visko ragaujant po truputį. Populiariausias vietinis tailandiečių patiekalas – ryžių noodle’ai, patiekiami su įvairiausiais pagardais, jūros gėrybėmis, trupučiu mėsos ir daržovių gausa. Nusiteikite prieskonių gausai, aštrumui ir kartais nenusakomai valgių receptūrai. Į troškinius būna įmaišyta ir drugelių, ir gėlių, tačiau iš tiesų valgai labai skaniai.

Gatvės maistas Tailande

Kas šioje šalyje žavėjo / stebino labiausiai?

Rasa: labiausiai žavėjo tai, kad tame maloniame azijietiškame chaose vis vien veikia sistema, tvyro tvarka.

Taip pat žavi besišypsantys žmonės. Supranti, kad jų finansinė bei moralinė situacija ne visada stipri, tačiau nepaisydami to, jie vis tiek šypsosi. Nors Tailandas vadinamas šypsenų šalimi, reikia žinoti, kad tailandiečio šypsena slepia labai daug reikšmių. Jie gali šypsotis būdami liūdni, prieštaraudami, nepasitenkindami ar net smerkdami.

Stebino dar ir tai, kad kasmet Bankoke yra sugaunama apie 30 tūkst. gyvačių, kurios išvežamos atgal į džiungles. Paniškai bijojau sutikti tuos nuodingus 8 m ilgio gyvūnus. Ačiū Dievui, nei vienos nesutikau.

Tropinis miškas, įlanka, Tailandas

Sandra: o man tailandiečių šypsenos pasirodė gana dirbtinos. Į užsienietį žvelgiama kaip į vaikščiojantį pinigėlį, kuriam kartais pernelyg primygtinai viskas siūloma. Pastebėjau, jog žmonės kur kas nuoširdesni ir draugiškesni mažiau turistinėse vietose. Tačiau ši tendencija galioja visur, ne tik Tailande.

Prisimenant egzotines baimes, man teko matyti ant kelio besišildantį Komodo varaną bei paplūdimiu keliaujančią gyvatę, tačiau stengėmės pasigėrėti iš toli ir nedrumsti ramybės. Gyvenant saloje kas rytą 6 val. bei 16 val. popiet, džiunglės imdavo ūžti nuo neaiškių gyvių, tačiau tai nebaugino.

Kokiais praktiniais patarimais ar naudinga informacija pasidalintumėte su tais, kurie ruošiasi keliauti į Tailandą? Kaip pasiruošti, kada geriausia vykti, ką vertėtų įsimesti į lagaminą, kiek laiko atostogauti Tailande pakanka?

Rasa: jei jau įveikėte laiko skirtumą, 11 valandų kelionę lėktuvu, būtinai pabūkite ilgiau. Tailandas toks didelis ir spalvingas, kad jame reikėtų planuoti bent 12 d. viešnagę. Antras patarimas – keisti vietas, aplinką Tailande. Vietinės avialinijos, puikus susisiekimas autobusais ir traukiniais leidžia tai daryti patogiai. Trečia, nusiteikite jau apkalbėtai prieskonių gausai ir nežinomybei, slypinčiai lėkštėje. Patarčiau nebijoti ir per daug nesišlykštėti higienos normomis. Taip, daug kas plaunama tiesiog dubenyje, ne po tekančiu vandeniu, tačiau būkite ramūs, didelių baisybių ten nenutinka.

Tailando gatvės maistas, maisto prekystalis, tailandietis, gatvė

Svarbus kultūrinis akcentas: žinokite tai, jog tailandiečiai nepaprastai gerbia savo karalių. Venkite situacijų, galinčių jį paniekinti. Net jeigu tai būtų ir paprastas banknoto, su karaliaus atvaizdu, užminimas koja.

Būtinai turėkite galvos apdangalus ir tinkamus drabužius. Jeigu išėję visai dienai norėtumėte užeiti į šventyklas, žinokite, jog per daug išsirengusiųjų jie turi teisės neįleisti į vidų. Taip pat gerkite daug vandens ir būtinai ragaukite nuostabių gatvės vaisių. Čia jų visa šeima gali prisivalgyti už eurą.

Skalbiniai virš upės, Tailandas, tropinė gamta, drakono vaisiai

Sandra: pirmiausia pasirūpinkite vizomis, kurias gauti itin paprasta (detali informacija pateikiama oficialiame tinklalapyje tailandas.lt), apsvarstykite skiepų klausimą, pasiruoškite grynųjų – geriausią kursą atrasite oro uoste prie metro, važiuojančio į Bankoką.

Man 10 val. skrydis veikiau buvo privalumas nei trūkumas. Tolimo skrydžio laukiau bene lygiai taip pat kaip kelionės, mėgstu būti ore ir juokiuosi, kad dėl žemo ūgio diskomforto nejaučiu. Beje, tolimas skrydis yra gera proga laiko skirti sau – mėgstamai dainai, knygai ar filmui. Dėl pastarojo, beje, iš lėktuvo išlipau paskutinė.

Tailandas, Bankoko panorama iš aukštai naktį

Į Tailandą keliavau lapkritį, kaip tik lietingojo sezono pabaigoje, tačiau dangus dar pasitaškė šiltais krituliais, taigi, kelionę į Aziją rekomenduočiau planuoti sausio–vasario mėnesiais.

Savo lagamine turėkite ne sintetinio audinio drabužių, o leidžiančių kūnui kvėpuoti, nes drėgmė persmelkia vos išėjus iš oro uosto. Turėkite kelius ir pečius dengiančių rūbų, jų, beje, labai nebrangiai galima įsigyti ir vietoje.

Tailande praleidome 14 dienų, laiko tam, ką buvome suplanavę pamatyti užteko, tačiau viena kita papildoma diena vis tiek būtų neprošal.

Greta Misevičiūtė
Greta – tikra plunksnos meistrė ir žodžių architektė, sugebanti prakalbinti net patį uždariausią žmogų. „Baltic Tours“ tinklaraštyje Greta gvildena ne tik išskirtines keliautojų istorijas, bet ir žarsto išskirtinius patarimus. Smalsumu besipuošianti, nuoširdumu užkrečianti ir priverčianti pasinerti į pačius įdomiausius nuotykius!