×
Turite klausimų? Pir - Pen 8:00-18:00 +370 5 266 1616 keliones@baltictours.lt

Kelionių istorijos ir patarimai

Jauna šeima paplūdimyje, Balis, Nusa penida

Apie gyvenimą Balyje ir balietišką magnetizmą: amžiną saulę, šoklias bangas ir Indonezijos egzotiką

3+
Didžiausia kelionių platforma pasaulyje TripAdvisor, praeitais metais Balį išrinko populiariausia kelionės kryptimi pasaulyje. Kai klausaisi Balį aplankiusių keliautojų, pastebi, kad visus juos vienija keli dalykai: pasakodami apie nuotykius tame laimės krašte jie visada šypsosi, porinamos istorijos primena pasaką, o dar jie visi planuoja į Balį sugrįžti ir vėl.

Pozityvioji Rūta kartu su vyru Andriumi ir dviem mažyliais – Vėju ir Upe Balyje praleido net 8 mėnesius. Per daugiau nei pusmetį jauna šeima jau spėjo pajusti vietinio gyvenimo ritmą, atrado daugybę nuostabių egzotiškos gamtos kampelių, paragavo skaniausių balietiškų valgių, sutiko įkvepiančių žmonių ir papildė savo įsimintiniausių gyvenimo patirčių albumą. Balis kvepia ne tik kokosu, bet ir įdomiom istorijom! Klausom!

Moteris su mažyliu Suluban paplūdimyje, Balis

Instagram’e turite bendrą šeimos paskyrą @familylivingadream. Nuostabios nuotraukos iš tiesų primena pasaką. Taigi, kokia buvo jūsų svajonė ir kaip ji realizavosi jūsų gyvenime?

Pagyventi svetur, pažinti kitas kultūras svajojau visą gyvenimą. Pirmą kartą gyvenimą kitoje šalyje išbandėme per pirmąsias mano motinystės atostogas. Su pirmu vaikučiu iš karto traukti į Aziją dar buvo nedrąsu, taigi, pasirinkome piečiausią Europos tašką – pusei metų išvykome gyventi į Ispaniją.

Tačiau Ispanija, kad ir kokia nuostabi šalis būtų – maistas ir žmonės ten tiesiog nuostabūs – mūsų šeimai vis dėlto buvo per šalta. Sužinojusi, kad laukiuosi antrosios atžalos, paklausiau vyro „na, o kur trauksim dabar?“ Galvojome apie Karibus, tačiau dėl laiko skirtumo ten vyrui būtų nepatogu dirbti nuotoliniu būdu. Tuomet pradėjome svarstyti tarp Tailando ir Balio. Mūsų akiratyje daugiau pasitaikė būtent Balyje keliavusių ir ten gyvenusių žmonių. Pakalbėję, pasitarę, šią Indonezijos salą nutarėme pasirinkti ir mes. Neabejoju, kad nesuklydome.

Moteris sėdinti ant baseino krašto, Bali, balto smėlio paplūdimyje su mažyliu

Kodėl vis dėlto Balis? Kodėl ne kuri kita Indonezijos sala? Na, kartu su mažais vaikais keliaujančios šeimos poreikiai yra kur kas didesni: mums reikalinga infrastruktūra, mums reikalingi priimtini maisto produktai, buitiniai dalykai, pavyzdžiui, sauskelnės. Dėl darbo labai svarbus geras interneto ryšys, svarbu turėti transporto priemonę, o susirgus vaikams svarbu atsidurti patikimoje ligoninėje ir patikimų gydytojų rankose. Balis šiuos mūsų kriterijus atitiko šimtu procentų.

Su šeima šioje Indonezijos saloje praleidote net 8 mėn. Taigi, kaip diena atrodo Balyje? Papasakokite apie vietinį gyvenimą: ką baliečiai dirba, kaip poilsiauja, pramogauja, ką gamina, kokios jų šventės, tradicijos, vertybės?

Kiek teko pastebėti, baliečiai dieną pradeda labai anksti – apie 3–4 val. ryto. Atsikėlę jie važiuoja į turgų apsipirkti: daržovių, vaisių, mėsos, 7–8 val. ryto Balyje turgūs jau užsidarinėja.

Įdomu tai, kad baliečiai tris kartus per dieną atlieka religines ceremonijas. Jų aukos dievams – tai mažyčiai moterų iš bananų lapų pinti krepšeliai, kuriuose būtinai yra įsmeigtas smilkalas, įdėta gėlyčių, maisto, o kartais pinigų ar net cigaretė, matyt, priklausomai nuo to, ko savo dievų prašoma.

Tokių krepšelių per dieną visur gali būti išdėliojama iki trisdešimties. Juos deda prie šventyklėlės (Balyje prie kiekvieno namo stovi šventyklėlė, kuo ji didesnė, tuo šeima turtingesnė), prie namų įėjimo, prie savo parduotuvės (jei tai šeimos versliukas). Jei šeima turi automobilį, krepšelis įdedamas ir į automobilio vidų. Ir taip 3 kartus per dieną!

Įsivaizduokite, aplinkui triukšmas, o tu staiga matai kaip eina ceremonijų drabužiais apsirengusi moteris, susikaupusi sukalba maldą ir apšlaksčiusi savo vyrą šventintu vandeniu jį išlydi į darbą. Religija, kasdienės ceremonijos ir ritualai užima labai svarbią baliečių gyvenimo dalį. Turistams visa tai stebėti yra išties įdomu, kad tik savąjį autentiškumą jie ir toliau išlaikytų. Be to, Balis yra vienintelė hinduizmą išpažįstanti Indonezijos sala, visos kitos salos yra musulmoniškos.

Po turgaus ir ceremonijų visi kimba į darbus: kas važiuoja į savo parduotuves, kas ruošia, gatvės maistą. Ten, kitaip nei pas mus, gyvenimas verda visą laiką. O čia, atvės oras ir gatvėse taps tuščia.

Pastebėjau, kad baliečiai savaitgaliais, kaip ir mes, dirba mažiau. Kartu su šeima jie važiuoja prie jūros, valgo keptus kukurūzus, ledus, ant iešmelių suvertą vištieną su riešutų sviesto padažu, spring rolls’us.

Gyvendami Balyje mes taip pat turėjome savo ritmą. Ideali mūsų diena prasidėdavo 6 val. ryte. Po valandos jau būdavome paplūdimyje, tuomet vienas iš mūsų su Andrium lieka ant kranto, o kitas lekia į bangas surfinti, vėliau apsikeičiam. Vaikai tuo metu žaidžia, dūksta ant kranto, stato smėlio pilis, maudosi arba bendrauja su vietiniais vaikais.

Moteris bučiuoja banglentę, moteris surfina, Balis

Po aktyvaus ryto visada norisi geros kavos, o Balyje jos irgi yra! Nuvažiavęs į kitą Indonezijos salą, tokios puikios nerastum. Kavą čia gali gerti su kokiu tik nori pienu: migdolų, anakardžių riešutų, kokosų. Grįžus namo pasitinka buitis. Vyras eina dirbti, o mes su vaikais gaminame valgį, keliaujame į parduotuvę, vaikai dūksta, pliuškenasi baseine, mokosi plaukti. Baseinas Balyje – neišvengiama dienos detalė. Ten karšta, taigi, dienos eigoje būtinai turi atsigaivinti.

Mergaitė valganti pusryčius, moteris su dviem mažyliais moderniame kambaryje, Balis

Vakare kartu vakarieniaujame, retsykiais važiuojame prie jūros palydėti saulės. Balyje ji teka 6 val. ryto, o leidžiasi 6 val. vakare. Natūralu, kad 9 val. vakaro visi jau keliaudavome į loveles.

Savaitgaliais keliaudavome apžiūrėti salos: juk Balyje pilna nuostabiausių krioklių, čia galima apžiūrėti džiunglių miestelius, o jei neužtenka Balio – gali plaukti į gretimas salas. Jei nori balto smėlio paplūdimių – keliauk į Gili salas: labiausiai turistų lankoma ir ypač jaunimo tarpe populiari – Gili Trawangan sala, mažiausiai turistų išmindžiota – Gili Meno, kuri gali priminti mūsų Nidą. Ten išvysi pušų, miškuose gyvenančių briedžių, plaukiojančių vėžlių. Gili Air būtų galima pavadinti šeimų sala.

Jei keliauji į Balį, būtinai turi žinoti ko nori, nes čia rasi visko. Jeigu nori per naktį šokti, puiku – čia atrasi daugybę paplūdimio šokių klubų, barų. Domiesi banglenčių sportu? Tuomet keliauk į patogiausius paplūdimius, surfinimo miestelius, pavyzdžiui, mes pasirinkome Canggu. Norite egzotiškos gamtos? Aplankykite nuostabiausius Balio krioklius. Didžiausią įspūdį man paliko Sekumpul krioklys. Jei norite ko nors ekstremalesnio, kopkite į kalnus, plaukite sraunia upe plaustais! Balis įtiks kiekvienam.

Geriausi dalykai Balyje arba kas labiausiai verčia įsimylėti Balį.

Man numeris 1 Balyje yra klimatas. Nebereikia žiūrėti į termometrą ir domėtis orų prognozėmis, nes oras ten – visada geras. Net jeigu karts nuo karto nulyja, lietus Balyje šiltas, kitąkart juo net džiaugiesi. Jei Lietuvoje vieną dieną gali būti 30 °C šilumos, o kitą 15 °C, tai Balyje visą laiką išsilaiko panaši temperatūra – dieną apie 30 °C, o naktį – 26–28 °C šilumos. Jei keliaujate į Balį, neimkite jokio šilto rūbo, nebent kopsite į kalnus. Tuomet megztuko gali prireikti.

Moteris palmių ir ryžių laukų fone, moteris su mažyliu ryžių laukuose, Balis

Kitas nuostabus dalykas Balyje – šios salos gamtos įvairovė. Egzotikos pasiilgusi akis čia išvys ir uolų, ir džiunglių ir krioklių, ir lagūnų.

Ką reikėtų nuveikti, pamatyti, patirti ar paragauti, kad pažintum tikrąjį Balį?

Paragauti: būdami Balyje kasdien gerkite šviežio kokosų vandens. Čia karšta, todėl daug prakaituojama, taigi, tam, kad palaikytumėte savo organizmo tonusą, gerkite šio skanaus elektrolitų gausaus gėrimo. Ypač puiku atsigaivinti po surfinimo! Beje, jeigu Lietuvoje mes sakome „mažiau druskos“, tai Balyje atvirkščiai. Kadangi prakaituojant prarandama nemažai mineralų, juos susigrąžinti padeda būtent druska.

Būtinai paragaukite jau minėtos ant iešmelių keptos vištienos su riešutų sviestu ir bananų lapuose keptos žuvies. Dar mums patiko baliečių firminis patiekalas – tešloje kepti bananai (angl. fried banana). Indonezijos virtuvėje baliečiai mėgsta naudoti citrinžolę, laimą, čili pipirus, kario prieskonius, tačiau jeigu lankysitės vakarietiškuose miesteliuose, patarčiau paragauti ir veganiškos virtuvės.

Moteris namo verandoje prie jūros, moteris su ananasais

Nuveikti, pamatyti, patirti: aš būtinai pamatyčiau nors vieną krioklį, o dar geriau – jame išsimaudyčiau. Būtinai pabandyčiau pasurfinti, šiam sportui Balyje sąlygos idealios: čia šiltas vanduo, taigi, nereikalingas vandens kostiumas, o patogių bangų atras tiek banglenčių sporto naujokai, tiek profesionalai.

Aplankykite bent vieną paplūdimį, kuriam pasiekti reikėtų įdėti bent mažumėlę pastangų. Yra daugybė nuostabių, atokių vietų, kurių paieškoti kiti paprasčiausiai tingi.

Pamatykite šventyklą. Balyje jos skaičiuoja tūkstančius metų, yra pastatytos įspūdingose vietose: šalia kalnų, vandenyno, ežerų. Pabandykite atlikti kokį nors apsivalymo ritualą pagal vietines tradicijas.

Dar būtinai nukeliaukite į ryžių terasas. Tai išties stulbinantis reginys. Kiekvienas lauko daigelis taip išpuoselėtas, prižiūrėtas, rodos, pasodintas centimetras į centimetrą.

O svarbiausia – Balyje neskubėkite.

Negali sulaukti antros teksto dalies kaip nori į Balį? Paversk savo svajonę realybe! Suplanuok kelionę į vieną nuostabiausių pasaulio kampelių jau dabar!

Greta Misevičiūtė
Greta – tikra plunksnos meistrė ir žodžių architektė, sugebanti prakalbinti net patį uždariausią žmogų. „Baltic Tours“ tinklaraštyje Greta gvildena ne tik išskirtines keliautojų istorijas, bet ir žarsto išskirtinius patarimus. Smalsumu besipuošianti, nuoširdumu užkrečianti ir priverčianti pasinerti į pačius įdomiausius nuotykius!