×
Turite klausimų? Pir - Pen 8:00-18:00 +370 5 266 1616 keliones@baltictours.lt

Kelionių istorijos ir patarimai

Trūksta nuotykių? Pats laikas išmėginti nardymą Kretoje!

4+
Skaitymo trukmė: 4 min.
Į šiltus ir skaidrius Kretos salą supančius Viduržemio jūros vandenis kasmet nardyti atkeliauja šimtai profesionalų ir mėgėjų.

Ir čia vykstama tikrai ne be reikalo – Viduržemio jūros povandeninis pasaulis prie Kretos krantų išsiskiria didele įvairove: pradedant būriais retų žuvų rūšių, baigiant įspūdingomis povandeninėmis uolomis bei nuskendusiais laivais ar net lėktuvais. Keliautojai, vykstantys nardyti į Graikiją, Kretą įvardija kaip vieną įdomiausių taškų norint užsiimti šia pramoga.

Nardymo ypatumai Kretoje

Kretą supantys vandenys pasižymi puikiu povandeniniu matomumu, siekiančiu net iki 30 ir daugiau metrų, vanduo vasarą įšyla iki 27 laipsnių šilumos! Kretos vandenys – tikras nardytojų rojus. Uolėtas jūros dugnas nulemia didžiulę povandeninės faunos įvairovę. Pietinėje salos pakrantėje esančioje Skinarijoje rasite ištisus povandeninius kanjonus, pasipuošusius įvairiausių spalvų flora. Beje, Kretoje ypač populiarus naktinis nardymas, žadantis fantastiškas patirtis! Čia įspūdžių pasisems kiekvienas naras: naujokai visuomet ras kur užsisakyti įvadinį nardymo kursą, o labiau patyrusieji nesunkiai suras sudėtingesnių „trasų“. Patartina nenardyti tose vietose, kur paplūdimiai – smėlėti, mat čia povandeninis pasaulis kur kas skurdesnis. Be to, smėlėtuose paplūdimiuose kur kas daugiau poilsiautojų. Tai reiškia, jog vieta bus mažiau mėgstama įvairiaspalvių žuvų.

Kada? Nardymu Kretoje sėkmingai galima užsiimti nuo pat balandžio mėnesio. Sezonas tęsiasi iki pat spalio ar net lapkričio. Specialiai į Kretą nardyti vykstantys keliautojai neretai renkasi rugsėjį ar spalį, kadangi tuo metu kai kurios žuvų rūšys, tarp jų ir savitosios vėjažuvės, neršia seklesniuose vandenyse. Jei jūsų prioritetas – povandeninė fauna, patariama nerti anksti ryte arba vėlyvą popietę, prieš saulėlydį. Po vandeniu galima išvysti skorpionžuvių, plekšnių, mureninių, papūgžuvių, omarų, vėžių, barakudų.

Kiek kainuoja? Panėrimas su giluminio nardymo įranga vidutiniškai kainuoja 65–75 Eur. Tuo tarpu paviršinio nardymo kainos prasideda maždaug nuo 30–35 Eur. Vos atvykę į Kretą artimiausio nardymo centro galite pasiteirauti savo viešbučio administracijoje. Norintiems užsiimti paviršiniu nardymu, kuris čia ypač populiarus, reikmenų ilgai ieškoti neteks: daugybė nardymo įrangos parduotuvių įsikūrusios tiesiog pakrantėse.

Kur nardyti?

Chanijos miesto pakrantė

Viena geriausių paviršinio ir giluminio nardymo vietų Kretoje laikoma Chanijos miesto pakrantė, ypač pietinė jos dalis. Čia po vandeniu lūkuriuoja visiškai kitas pasaulis: akmeninės arkos, fantastiški spalvingi rifai, povandeninės uolos, išskirtiniai juodieji koralai, įvairiausios žuvys. Yra ir pora įspūdingesnių urvų: Elephant‘s Cave (liet. Dramblio urvas) bei God‘s cave (liet. Dievo urvas), o 12–20 metrų gylyje ilsisi anglų laivas Minnewaska. Beje, netoli Chanijos yra ir garsusis Platanios paplūdimys, ypač pamėgtas paviršinio nardymo entuziastų.

El Greco urvas

Labiau patyrusiems nardytojams rekomenduojama apsilankyti Agia Pelagia miestelio pakrantėje, kurioje rasite 30 metrų ilgio El Greco urvą, pasipuošusį įspūdingais stalaktitais ir stalagmitais. Urvas gausiai apgyvendintas omarų, mureninių žuvų bei būrių tunų. Nardymo gylis čia siekia iki 17 metrų, o naudojantis specialiu lynu čia netgi galima pakilti į patį urvo „viršų“, kuriame esti savotiškas kambarys iškylantis iš vandens paviršiaus. Labiau patyrusiems nardytojams čia organizuojami naktiniai turai.

Mononaftis uola

Agia Pelagia apylinkėse po vandeniu esti dar vienas įspūdingas gamtos stebuklas – didžiulė Mononaftis uola, kyšanti iš jūros. Nardymai paprastai organizuojami greta jos ištyrinėjant aplinkinius nedidelius kanjonus, urvus ir olose susiformavusias „skyles“. Be to, šioje teritorijoje susitelkusi gausiausia šių apylinkių faunos ir floros įvairovė: aštuonkojai, unguriai, skorpionžuvės, ešeriai, daugybė įvairiaspalvių jūrinių aktinijų, o kartais lankosi ir delfinai! Į tokius nardymus turus gali leistis tiek nauji narai, tiek labiau patyrusieji, mat nardymo gylis čia varijuoja nuo 18 iki 35 metrų. Taip pat organizuojami naktiniai nardymai, žadantys dar įvairesnes patirtis.

Blue Cave

Vos už poros metrų nuo Agia Pelagia rasite dar vieną įstabią vietą – Blue Cave. Šis urvas apsuptas įspūdingų uolienų ir rifų ir tankiai apgyvendintas ne tik povandeninių gyvių, bet ir kelių skirtingų rūšių koralų. Šio urvo „pagrindinės salės“ lubos tokios aukštos, jog kyla virš vandens paviršiaus, tad nardytojai gali girdėti virš jų dūžtančias bangas. Į šį urvą drąsiai gali leistis ir narai naujokai, mat nardymo gylis čia siekia nuo 22 iki 31 metrų. Tiesa, verta žinoti, jog naujokai į kai kurias urvo vietas neleidžiami dėl vietomis pavojingesnių nardymo sąlygų.

Laivas skenduolis

Patyrę ir aštresnių pojūčių ištroškę narai, be jokios abejonės, turėtų aplankyti nuskendusį lėktuvą Messerscmitt, esantį netoli Agia Pelagia. Šis vokiečių karo lėktuvas neaiškiomis aplinkybėmis čia sudužo Antrojo pasaulinio karo metais. Nugrimzdęs į 24 metrų gylį jis guli apvirtęs aukštyn kojomis, sudužęs į šipulius (kai kurios lėktuvo detalės randamos net už 50 metrų). Dėl sudėtingesnių sąlygų Messerscmitt rekomenduojamas tik patirties turintiems narams.

Agia Varvara

Norinčius išbandyti nardymą, bet dar niekuomet šios pramogos neišbandžiusius, turėtų sužavėti Agia Varvara nardymo vietovės. Tai nedidukė, visai šalia Kretos esanti sala su nuostabiomis povandeninės uolomis, kuriose išvysite įdomiausių įtrūkimų bei savotiškų duobių. Ši uola randama vos 13–14 metrų gylyje, todėl yra ideali vieta pradedantiesiems. Šiose vietose verda intensyvus povandeninis gyvenimas: sutiksite žuvų, vėžiagyvių bei įvairiausių bestuburių.

Na, o tiems, kurie nesiruošia leistis į giluminį nardymą, pravartu žinoti, jog Kreta siūlo aibę žavingų vietų paviršiniam nardymui. Aplink salą rengiama ir nemažai organizuotų paviršinio nardymo turų su nardymo gidais. Daugelis jų susitelkę pietuose: tarp jų ir minėtasis Platanios paplūdimys, Elafonissi paplūdimys, Ravdoucha paplūdimys, esantis Rodopou pusiasalyje, Almyrida bei Elounda paplūdimiai. Daug keliautojų vyksta ir į Chrissi salą, kuri nesunkiai pasiekiama laivu, vykstančiu į ją kas rytą.

Atsargiai – jūrų ežiai

Kad ir kokį nardymą Kretoje bepasirinktumėte, geresnių įspūdžių vardan, prisiminkite, jog aplinkinius vandenis be žmonių mėgsta ir medūzos bei jūrų ežiai. Pastaruosius bestuburius dažniausiai galima sutikti ten, kur dugnas uolingesnis. Norint išvengti skaudžių susidūrimų tiek plaukiojant, tiek neriant nuo kranto patariama turėti specialius vandens batus. Na, ir žinoma, po vandeniu išvydę medūzą, geriau nemėginkite jos paglostyti.

Kreta – viena geriausių vietų išmėginti tiek paviršinį, tiek giluminį nardymą. O ypač mums, lietuviams, kuriems ši sala taip nesunkiai pasiekiama tiesioginiais skrydžiais su Baltic Tours!

Baltic Tours
Emocijos, profesionalumas ir dalijimasis kelionių džiaugsmu – tai, kas daro mus išskirtiniais. Baltic Tours kelionių agentūra – daugiau nei kelionės įsigijimo vieta ar paslaugos. Tai patirties mainai, atspindintys inovatyvius kelionių organizavimo ypatumus. Baltic Tours kelionių ekspertai it gerų atostogų riteriai, šiuose unikaliuose kelionių įrašuose pasakojantys ne tik istorijas iš savo patirties, bet gvildenantys keliautojų istorijas ir paslaptis, kuriomis gaubiasi kiekviena kryptis.