×
Turite klausimų? Pir - Pen 8:00-18:00 +370 5 266 1616 keliones@baltictours.lt

Kelionių istorijos ir patarimai

Keliautoja Gruzijos kalnuose

Kursiokai Gruzijoje: apie laukiantį režisierių ir Tbilisio grožį

9+
Pro mažyčius, šerkšnu apsitraukusius lėktuvo langus, grakščiai nejudėdami baltomis skraistėmis sveikinasi Kaukazo kalnai. Nusileidus, žiūrėk, net iš netoliese esančios jaukios kavinukės, tave gaudo gardus chaciapuri kvapas, o tu dairaisi, negalėdamas akių atplėšti nuo didingai stūksančių pilaičių. Tą pačią akimirką, už dešiniojo peties, išvysti parankėje juoką besinešančią kompaniją, kuri laisvai beria lietuviškus žodžius. Atsisukęs sunerimsti. Gruzija?

Gruzija. Kai besiruošdamas į kelionę pamiršti žemėlapį ant darbo stalo, reikėtų iš karto suprasti, kad ši išvyka bus unikali. Juokas atsidūrė ir mūsų širdyse – vietoj žemėlapio ir turistinio autobusiuko, svetingoji Gruzija leido save pažinti per Budruganą, rankų šešėlio teatro studentų trupę, kuri savo gyvenimą Lietuvoje iškeitė į neįprastas studijas Tbilisyje. Pokalbis apie laukiantį režisierių, šalies svetingumą, tradicijas, studijas, gamtą, keliones ir gyvenimą pietų Kaukaze: atviras, išskirtinis interviu, kurio nerasite niekur kitur.

Kelionė-į-Gruzijos-kalnus

Į Tbilisį mus atvedė likimas: didžiulis noras paragauti profesionalios rankų šešėlių technikos, kurią galima buvo įgauti tik atvykus čia

Lietuvos rankų šešėlių teatras Budrugana – tai devyni, naujovėmis užsidegę jaunuoliai, suburti doc. Vytauto V. Landsbergio 2014-taisiais metais, studijuojantys Klaipėdos Universiteto Menų Akademijoje. 2015-2017 metais šie būsimieji Lietuvos aktoriai mokėsi aktoriaus meistriškumo bei unikalios rankų šešėlių technikos pas garsų režisierių ir rankų šešėlių teatro (vienintelio tokio pasaulyje) įkūrėją prof. Gela Kandelaki, Gruzijoje. Kursiokų paklausus, ar išvykti studijuoti į kitą šalį buvo sunku, sulaukėme prieštaringų atsakymų: „Apsispręsti tikrai nebuvo sunku, vienas, du ir baigta, kaip vaikystėje, prieš skiepus, čirkšt ir viskas“, – žaismingai ir užtikrintai atsako Domas, jam antrino ir kiti grupės nariai – atvykti į Gruziją viliojo smalsumas. O štai jautresnės kompanijos sielos atviravo: „Kai supranti, kad atostogos šalyje yra viena, o gyvenimas ir mokslai – visai kas kita, pasidaro baisu“.

Šalies atmosfera gerokai skiriasi nuo Lietuvos – daugiau paprastumo, nuoširdumo ir nesuvaidinto laisvumo

Apie Gruziją kalbėti galima ištisas paras, tačiau sakoma, jog užtenka 3 žodžių ir tu gali užsimerkęs piešti šalies panoramą savo vaizduotėje. Su kursiokais kalbėjomės apie pirmąjį įspūdį ir ėmėmės teptuko. Eglė: „Žmonės laisvi, atsipalaidavę, bendraujantys“. Ingrida: „Gruzija neįtikėtina, užburianti, stebinanti“. Adelina: „Trys žodžiai? Vyrai, greitis ir šašlykai“. Martynas: „Namai, triukšmas ir draugai“.

Tikras gruzinas nepakels taurės vyno nepasakęs ilgiausio tosto, kuris prasideda nuo Dievo, Saulės, ir Žemės

Keliaujant į Gruziją pasiruoškite nuoširdumo pliūpsniui: gruzinus įprasta matyti vaikščiojančius susikibusius už parankių. Jie visuomet vieni kitus bučiuoja į kairįjį ir dešinįjį žandą, ir pasižymi neįtikėtinu svetingumu: „Gruzinai apie mūsų šalį visuomet atsiliepia gražiu žodžiu – vadina mus broliais ir seserimis. Juk Lietuvą ir Gruziją sieja istorija, nepriklausomybę atgavome panašiu metu“, – primena Martynas.

Gruzija-Kachetija

Vienąsyk važiavome namo su taksi. Vežė mus “smagus seneliukas”, o parvežęs namo, net pinigų nepaėmė. Davė savo numerį pridurdamas – jei kada būsit centre ir neturėsite pinigų grįžti namo, nesijaudinkit – skambinkit man, būtinai parvešiu

Domėtis kitų šalių kultūra ir žmonėmis būna itin smalsu. Juk dažniausiai tai nulemia viso vizito, svetimoje šalyje, nuotaiką. Kukliai pasiteiravus apie gruziniškas nuotaikas, besišypsanti Eglė ėmė žarstyti prisiminimus: „Žinote, aš turbūt dar niekada nebuvau sutikus tokių žmonių, net nežinau kokį žodį reikėtų atrasti. Šalia mūsų namų, žavus seneliukas, su savo žmona, pardavinėja daržoves. Keliauju pas jį aš tik antrąjį kartą ir atsakingai pasirausęs kasos aparate, jis man praneša, jog neturi grąžos: „Ah, pinigus atneši kitą dieną”. Aš tiesiog nustėrau… kitą dieną? Juk jis manęs nė nepažįsta. Kaip tikra lietuvė pagalvojau – negi jis pasitiki, kad atnešiu? Kol mąsčiau, pardavėjas su šypsena man krovė didžiausius maišus vaisių, daržovių ir kartojo: „Ryt, poryt, po savaitės, nesvarbu“.“

Svečias ateina iš Dievo

Kaip tikriems keliautojams, mums žinoma, norisi išbandyti viską – nuo gardžiausių patiekalų iki subtiliausių gėrimų. Smagi kompanija priduria, jog pirmuoju nesusipratimu jiems tapo… bendruomeniškumas! Taip, net jeigu mes kalbėtumėme ir apie maistą: „Čia žmonės neužsisako maisto tik sau, patiekalai – bendri. Taip pat, turėkite omenyje – Gruzijoje nereikia už viską „susimesti“. Už vakarienę sumoka vienas žmogus – tas, kuris pasikvietė į restoraną. Tik pamėgink pasiginčyt su gruzinu, kad nori sumokėti tu. Jis gali likti labai nusivylęs – jie jaučia malonumą, galėdami tave vaišinti.“ Šešėlių teatro aktorius Domas priduria: „Paprastai tariant – jų vakarienės, kaip pas mūsų močiutes – sočios iki begalybės. Na, žinoma, tik dar viską padauginkite iš šimto. Ten maisto niekada netrūks“, – juokiasi Domas.

Kalėdos-Gruzijoje-skrydžiai-žema-kaina

Gruzija mus, teatro vaikus, priėmė išskėstomis rankomis ir atlapa širdimi

Gruzijoje gali vaikščioti po kalnus, plaukti kalnų upėmis, o vėliau ragauti žvėriškai skanų maistą ir švarų kalnų šaltinio vandenį. Prie visų šių svaiginančių šalies gėrių prisekite… teatrą. Gruzinai apskritai į gyvenimą žiūri kiek paprasčiau, jie sugeba džiaugtis net ir smulkmenomis. Jie nesiskundžia, nedejuoja, atvirai propaguoja pozityvumą.

Kelionių-pasiūlymai-į-Gruziją-žema-kaina

Norite pamatyti kaip atrodo Lietuva 20 metų atgal? Važiuokite į Gruziją

Aktoriai juokauja – šis jausmas, lyg patyliukais iš šono žiūrėtum trumpametražį filmą apie savo vaikystę: „Labai gerai atsimenu: kai buvau mažytė tėtis dar rūkydavo kavinėse Lietuvoje – juk nebūdavo draudžiama. Gruzijos kavinėse mes vis dar skęstame dūmų debesyse. Žinau, kad keliautojai, mėgstantys dūmą, džiaugiasi šiuo malonumu…“ – pastebėjimais dalinasi Eglė.

Keliavimas Gruzijoje? Tai kartais ne tik fizinis, bet ir moralinis išbandymas

Gruzijos kraštovaizdis: neįtikėtino grožio gamta ir aukšti kalnai, kur užkopus norsi užsimerkti, jausti veidą glostantį vėją ir įkvėpti pasaulio: „Gražiausios ir tikrai kvapą gniaužiančios vietos: Kazbegi ir David Gareji. Laipiojom įspūdingomis uolomis – vienas kitą pakeldami, pastūmėdami. Daug kartų kartojau: Ne, ne, ne, čia aš jau nebelipsiu, nukrisiu, slysta batai…, tai buvo tikras išbandymas“ – juokiasi Eglė. O štai Domas pasakoja, jog jo emocijas pasiglemžė Birtvisi: „Visiems siūlau ten nuvykti porai dienų su palapinėm, išsikepti šašlykų ir leistis į nuotykius, kaip, kad darėme mes. Žinoma, rekomenduočiau keliauti su žmogumi, kuris pažįstą vietovę, antraip galima ir pasiklysti“.

Gruzijos-kalnai

Visą parą dirbanti pirtis, rojus maisto mėgėjams ir svaiginantis vynas Kindzmarauli, ne dėl laipsnių, o dėl dieviško skonio

Jaunimas kviečia prisiminti skrandį glostantį sūrio skonį, kuris, valgant chaciapuri, tirpsta burnoje. Po tokių pietų, kursiokė Adelina rekomenduoja užsukti į gruziniškų šokių pasirodymą: „Ir žinoma, būtina ir privaloma kiekvienam atvykusiam nueiti į mūsų kolegų, rankų šešėlių teatro Budrugana Gagra spektaklius, vykstančius Valstybiniame Rustavelio teatre. Tai magiška!“

Ką-veikti-Gruzijoje

Gruzija privertė mus suaugti, pažvelgt į gyvenimą kitaip. Tai didžiausia dovana mūsų gyvenime: atrasti, suprasti ir pagaliau pažinti save

Turbūt nebereikėtų ir kartotis, jog po šio interviu iš naujo pažinta Gruzija vilioja ne tik savo tradicijomis, kraštovaizdžiu ar ypatingais patiekalais. Ji vilioja paprastumu ir tikrumu. Mes dažnai ieškome egzotikos, laimės, laisvės ir tikrų atostogų. Dažnas bėgame nuo realybės ir plačiai ištiesus rankas norime apkabinti gyvenimą. O kas, jeigu kelionė į Gruziją gali būti tikras pabėgimas ar net savirefleksijos pradžia?

Kursiokai šypsosi: „Už visus gerus dalykus verta pasakyti Madloba (ačiū), o už dar geresnius – Didi madloba (labai ačiū).“

Turi savo istoriją?

Gruzijos-gamta

Snieguolė Valiaugaitė
Aviacijos entuziastė, smalsi keliautoja, ypač žavi pradedančioji žurnalistė - poetiškai apie buitį kalbanti ir nei menkiausios įkvėpimo kupinos gyvenimo detalės nepraleidžianti. Snieguolė yra Baltic Tours kolektyvo pozityvių emocijų ir nuoširdumo mašina. Žingeidi, kūrybiška, drąsi ir iniciatyvi, mainais už šypseną dovanojanti žmogiškumo ir kelionių istorijas.